VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Miloň Čepelka je výborný navigátor“

Doudleby n. O., Pohoří – Cestují po koutech české země a při literárně-hudebních besedách představují svoji tvorbu. V Doudlebách nad Orlicí jsou už pomalu „doma". Přestože teď jejich kroky vedou trochu jiným směrem Miloň Čepelka, spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, spisovatel a básník, a Josef Pepson Snětivý, spisovatel, básník, nakladatel a hudebník se na Rychnovsko vždy rádi vracejí. Už i proto, že Miloň Čepelka má ve svém srdci milované Pohoří.

20.3.2014
SDÍLEJ:

JOSEF PEPSON SNĚTIVÝ (s klarinetem) a Miloň Čepelka během jednoho z jejich společných vystoupení. 
V letošním roce spolu absolvovali již čtyři, naposledy včera ve Slavičíně. Foto: Foto: archiv J. P. Snětivého

JOSEF PEPSON SNĚTIVÝ při této příležitosti poskytl rozhovor nejen o spolupráci s Miloněm Čepelkou, ale i o postavení poezie či vydávání knih v dnešní době.

Miloň Čepelka* 23. 9. 1936 v Pohoří u Opočna

Po studiích na gymnáziu v Dobrušce a na Vysoké škole pedagogické v Praze (obor český jazyk a literatura) učil tři roky na základní škole v Novém Kníně.

V roce 1961 nastoupil jako redaktor do Československého rozhlasu – tam ho přivedl jeho přítel Jiří Šebánek.

V roce 1967 se stal jedním ze zakládajících členů Divadla Járy Cimrmana.

Je autorem několika televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů, zábavných a literárních pořadů, několika básnických sbírek, tří novel a jedné knihy povídek.

Po roce 1990 po několik let připravoval na ČRo 2 – Praha pořad Dechovková hitparáda.
Zdroj: wikipedie.cz

Co vás svedlo s Miloněm Čepelkou dohromady?
Divadlo Járy Cimrmana mám velmi rád už od raného mládí, a když mě Pavel Žalman Lohonka, jemuž jsem tehdy organizoval koncertní oslavy šedesátin, požádal, abych mezi jinými pozval i Miloně, bral jsem to jako příležitost seznámit se s člověkem, kterého jsem obdivoval.

Podařilo se a dnes mám tu čest a to potěšení být Miloňovým přítelem i nakladatelem.

Jak vás napadlo začít jezdit po štacích s literaturou?
To pochází od dalšího mého přítele a spisovatele Alexandra Stainfortha. V posledních letech jezdím nejčastěji právě s Miloněm a vždy je to pro mě, jak rád říkám, „za odměnu".

Na jakou z vašich poutí s literaturou nejvíc vzpomínáte?
Každý kraj, každé město, každá beseda je jiná. Vždy je ale krásné, dojde-li k souznění mezi námi na pomyslném „jevišti" a čtenáři. To se naštěstí daří téměř vždy a musím říct, že letos mám za sebou (nejen s Miloněm, ale také se Zuzanou Maléřovou) už šest besed a pokaždé to bylo skvělé.

Od Miloně Čepelky vás dělí možná generace. Jaké to je, vystupovat společně? Je něco více, co vás spojuje?
Myslím, že oba máme podobný náhled na tvorbu, umění, veřejné aktivity v nejširším slova smyslu… Oba též celoživotně směřujeme za „říší krásy", mám-li použít možná poněkud nadneseného výrazu Jiřího Karáska ze Lvovic. A identické je i to, že se rádi obklopujeme příjemnými a umělecky založenými lidmi.

Jaký je Miloň Čepelka společník?
Naprosto skvělý. Je navýsost příjemné mlčet s ním, stejně jako konverzovat, má své zásady, ale současně mu nic lidského není cizí. A navíc, když to trochu odlehčím, je výborný navigátor, neboť s Divadlem Járy Cimrmana projezdil celou republiku křížem krážem.

A jak se vám s ním spolupracuje jako vydavateli?
Vzhledem k tomu, že máme za sebou už osm vydaných titulů (pět prozaických a tři poetické), asi nemusím zdůrazňovat, že velmi příjemně. Navíc Miloň odevzdává rukopisy ve velmi profesionální formě, takže jejich redakce je mi požitkem. Největší „problém", pokud lze tohoto slova vůbec použít, je jeho snad až přílišná skromnost, kvůli níž se někdy obtížněji odhodlává předložit mi nový rukopis.

V čem je třeba jeho tvorba jiná?
V dokonalém zvládnutí češtiny, což u dnešních autorů bohužel není pravidlem, v životní moudrosti, která se nedá načíst, ale současně právě v obdivuhodné sečtělosti. A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Nechme však čtenáře, aby si v jeho prózách i básních každý našel to své.

Proč se vy sám věnujete mimo jiné právě i poezii?
Miluju tento obor a možnosti, které skýtá. Básník může vyjádřit své okouzlení vnějším světem i popsat to, co probíhá v jeho srdci, přičemž délka i forma je jen a pouze na něm samozřejmě při zachování jistých formálních pravidel, v tomto ohledu jsem spíše konzervativní. Navíc jde o sféru literatury, která má nejblíže k mé milované hudbě, jíž se věnuji již od šesti let.

Není to žánr, který „umírá"?
Nedomnívám se, byť už dnes neplní „národoveckou" funkci jako v předminulém století, stejně jako není podporována státem (aniž bych tesknil po bývalém režimu, od roku 1989 nám vládnou po mém soudu nekulturní lidé, Václava Havla nevyjímaje). Své čtenáře i čtenářky si však stále najde. A pro mne osobně jde i o vhodné doplnění mých sólových koncertů Na vlnách tónů a slov.

A vůbec, jak se vám to jeví dnes s literaturou a vydáváním knih je to s ohledem na internet těžší, nebo lidé stále mají o knihy zájem?
Prodeje klesají, stát dělá vše pro to, abychom byli co nejhloupější, a o kulturu nemá zájem. Nechci se však opakovat a být negativní, proto řeknu jen to, že věnuje-li se člověk nakladatelské profesi usilovně a s láskou, odměna se vždy dostaví.

Máte v literatuře nějaký vzor?
Takových jmen bych mohl uvést spoustu, ale za všechny budu jmenovat jen Jakuba Arbesa za krásné skloubení reality a nadpřirozena a Antona Pavloviče Čechova za brilantní vylíčení okamžiků, které, ač si to aktéři namnoze ani neuvědomují, rozhodují o jejich dalších vztazích i životech.

Jste příznivcem fotbalu. Jak jde skloubit kopaná s uměním hudbou a literaturou? Doplňuje se to, nebo jsou to jiné světy?
Fotbalu se věnuji už jen jako publicista a tatínek dvou malých slávistů, kteří mi nejen na hřišti dělají velkou radost. Tato hra je stejně jako literatura a hudba mou velkou láskou a vydařená akce, končící gólem v té „správné" brance, mě potěší stejně jako krásná skladba či báseň.

Připravujete zpověď s Tomášem Řepkou, jak jste k tomu přišel? Proč jste si vybral právě jeho?
Řeknu-li to stručně: chtěl jsem ho poznat, protože některé věci, které se kolem něj děly, jsem nechápal. Možná jsem ho přesvědčil i svou otevřeností, s níž jsem mu sdělil, že rozhodně nejsem jeho nekritický fanoušek. Jeho zpověď je velmi otevřená, i proto nese název: Tomáš Řepka: Neuhýbám! Vyjde s největší pravděpodobností na můj svátek za pár dnů 19. března. Shodou okolností týž den vystupujeme s Miloněm ve Slavičíně, který je Tomášovým rodištěm. Život je plný pozoruhodných náhod.

O čem bude vaše další nová kniha Ženy, které rozdávají adventní věnce?
Tato psychologicko-erotická novela s kriminálním podtextem pojednává o osudovém vztahu rozvedeného otce středního věku a temně osudové krasavice, která svého přítele potrestá za jeho poklesky a přílišnou zvědavost. Na žádné jiné knize (snad s výjimkou románu Piercing na duši) jsem nepracoval tak usilovně a tolikrát ji nepřepracovával. Rád bych ji vydal na podzim.

Jak vůbec začínáte psát? Přichází nejdřív samovolně námět, nebo si řeknete, že něco napíšete, a pak přemýšlíte, co?
Je to odlišné v různých formách u básní stačí třeba jediný neotřelý obrat, u próz potřebuji nejprve vystavět celý příběh, ač se pak v průběhu tvorby mnohdy ubírá jinými cestami. Snažím se hodně naslouchat, hodně se dívat, hodně cestovat, a hlavně hodně žít. Pak není o inspiraci nouze.

Autor: Redakce

20.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opora doberských extraligových stolních tenistek Zdena Blašková vybojovala v utkání s Kyjovem dva a půl bodu a výrazně tak přispěla k celkové remíze.

„Fialky“ zachránily celkovou remízu až v závěrečné čtyřhře

Ilustrační fotografie.

Poslední jednání. Řešily se rozpočty

Hokej v regionu: Choceň porazila lídra v prodloužení

Východní Čechy - Krajské hokejové ligy na Pardubicku a Královéhradecku pokračovaly dalším kolem.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vůz zůstal převrácený na střeše v příkopu

Rychnovsko /LINKA 112 - KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - K dopravní nehodě osobního vozidla v části Nová Ves vyjeli profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou do Skuhrova nad Bělou. Automobil se nacházel na střeše v příkopu. Dvě osoby byly po příjezdu hasičů mimo vozidlo. Ke zranění během nehody nedošlo.

Orlické hory táhnou. Zájem o ubytování v hotelech je obrovský

Rychnovsko - Blížící se vánoční svátky a oslavy konce roku vábí v letošní sezoně turisty do „Rampušákova království“. V tuzemsku je zájem o ubytování v hotelech a penzionech nejvyšší v Jizerských horách a právě v Orlických horách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT