Dobrá zpráva doputovala v těchto dnech na radnice a obecní úřady v okolí průmyslové zóny Kvasiny - Solnice.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž schválilo dotace pro výstavbu nájemních bytů a na zainvestování zdejších pozemků. Zhruba 80 milionů korun si teď rozdělí Rychnov nad Kněžnou, Vamberk a obce Dobrá a Dobřan. Dostane se také na projekty ve Skuhrově nad Bělou a Albrechticích v Orlických horách.

Bytový dům i rodinné domky

Například samotný Rychnov nad Kněžnou by měl ze státní kasy dostat necelých 35 milionů korun. „Mám radost, že se vše začalo konečně hýbat a do naší kasy připutují vládou slíbené peníze. I když vím, že současnou situaci díky těmto penězům nevyřešíme ze dne na den, tak snad díky těmto financím tu do budoucna nebude tolik nelegálních přistěhovalců a ekonomických migrantů,“ nechal se slyšet starosta Rychnova a informoval, jak radnice finanční prostředky využije. „Jednak je využijeme na základní technickou vybavenost městských pozemků určených pro parcely na rodinné domů a také na projekt výstavby bytového domu s minimálně 16 bytovými jednotkami,“ dodal Jan Skořepa.

Podle něj se v případě nájemního domu bude jednat o první „vlaštovku“ v řešení bytové situace v regionu. „Pokud půjde vše podle plánu, tak by tento dům mohl začít růst na konci června příštího roku. Ve stejnou dobu by pak mohly být připraveny i pozemky na výstavbu 16 rodinných domků,“ dodal starosta Jan Skořepa.

Radost z peněz mají i v nedalekém Vamberku, kde chtějí peníze použít na rozvoj infrastruktury v okolí části Bačinka, kde má v budoucnu vyrůst na tři desítky rodinných domků. „Zatím to nemáme černé na bílém, ale už se těšíme na to, že nám z MMR přijde rozhodnutí o přidělení dotace. Snad to bude co nejdříve,“ uvedl starosta Vamberku Rudolf Futter.

„Podpora pomůže městům a obcím z kterých lidé cestují za prací do průmyslové zóny. Reagujeme tak na akutní potřebu zdejšího regionu, kde díky působení velkého investora došlo k rychlému nárůstu nabídky pracovních příležitostí, a s tím souvisejících požadavků na bydlení,“ uvedla k dotaci ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.