VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliony eur na menší projekty česko - polské spolupráce

Rychnov nad Kněžnou - Skoro sedm milionů eur přináší české straně Fond mikroprojektů na roky 2007-2013. Dalších pět milionů míří k Polákům. To vše na společnou česko-polskou spolupráci.

3.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Milan Jaroš

Fond mikroprojektů má už dlouholetou tradici. Existuje od roku 1999.

Fond mikroprojektů byl vyhlášen 5. května. „Vzhledem k tomu, že minulé programovací období skončilo asi před rokem, byla tu jistá doba, kdy nebylo možné čerpat na česko-polskou spolupráci. Proto je nyní o fond veliký zájem. Do uzávěrky, která byla sedmadvacátého června, přišlo více než třicet ,“ sdělil Jaroslav Štefek, sekretář české části Euroregionu Glacensis a ředitel Regional Development Agency, která poskytuje servis pro řízení fondů.

Zájem obcí

Největší zájem je podle něho ze strany obcí a občanských sdružení. „Nejde ale jen o ně, týká se to například i sportovních klubů. To z toho důvodu, že program je určen především pro neziskový sektor,“ dodal Jaroslav Štefek. Maximální dotace z fondu mikroprojektů je třicet tisíc euro. To je nyní asi 750 tisíc korun. Jedná se tedy především o projekty, které jsou menšího charakteru. „Předpokládáme, že projekty budou zaměřeny spíše na prohloubení vzájemné spolupráce. To znamená na setkávání, na vzájemné výměny, kulturní akce. Na polské straně jsou to projekty zaměřené spíše na cestovní ruch,“ říká Jaroslav Štefek.

Hledání partnerů

Některé subjekty, především z Polska, však na své projekty stále partnery hledají. Ne každý záměr totiž vyhovuje i českým partnerům. Stejně tak ne každá polská obec či město má partnerství s někým z českého pohraničí. V rámci těchto projektů jej mohou i navázat. „Zpravidla ale subjekty, které chtějí čerpat z fondů na česko-polskou spolupráci, ve většině případů už mají své partnery. Nějakým způsobem s nimi spolupracují, rozvíjejí aktivity,“ dodává Jaroslav Štefek.

Fond mikroprojektů má už dlouholetou tradici. Existuje od roku 1999, kdy v rámci předvstupních fondů PHARE byl již řízen rychnovskou agenturou Regional Development Agency. Ta tou dobou poskytovala servis pro celou česko-polskou hranici. Fond na podporu česko-polské spolupráce se od té doby posiluje. V prvním období na něj bylo určeno 10% prostředků z celého programu PHARE, v následujícím období na program INTERREG IIIA (v letech 2004 až 2006) to již bylo 15%. V letech 2004 – 2006 bylo tedy k dispozici na 847 tisíc eur a z této části bylo podpořeno 107 projektů. Mezi nimi například vydání populárních turistických novin Kačenčiny listy v české a polské mutaci. V současném období (2007 - 2013) je to celých 20% peněžních prostředků z příslušného programu, které jsou na fond mikroprojektů určeny.

PAVEL BEDNÁŘ

3.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislava Preclíková.

Skibobisté jsou v plné přípravě

Navštivte svou okresní redakci Deníku, kde najdete formulář pro vaše přání.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Hlasujte o gól roku 2017

Královéhradecký kraj - Královéhradecký krajský fotbalový svaz ve spolupráci s Deníkem vyhlásil soutěž O nejkrásnější gól roku 2017.

Hvězdné války obsadily kina i špindlerovské ledárium

Královéhradecko, Špindlerův Mlýn - Desetičlenná skupina sochařů z Česka a Slovenska buduje na špindlerovské Pláni ledový kosmický chrám, inspirovaný Hvězdnými válkami. Projekt schvaloval vlastník práv, filmové studio The Walt Disney Company.

Originální ozdoby podle Alfonse Muchy

Královéhradecko, Jičín /FOTO/ - V jičínské provozovně vánočních ozdob vznikají umělecká díla.

Nový seriál Deníku: Posílejte fotografie fotbalových týmů

Rychnovsko - V plném proudu je nový seriál Deník nám fandí, během něhož v novinách budeme postupně každé pondělí představovat fotbalové celky od nejmenších až po dospělé.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT