Dopolední hodiny konferenčních dní v areálu doudlebského zámku byly věnovány přednáškám partnerů a hostů z České republiky, Velké Británie, Finska, Rakouska, Polska a Srbska. Odpoledne vyplnily exkurze po okolí.

Dobrovolníci farem

Účastníky konference přivítal předseda Sdružení SPLAV Pavel Tichý s majitelem renesančního zámku v Doudlebách nad Orlicí Petr Dujka.
Úvodní den zahájila manažerka Kateřina Holmová představením organizace pořádajícího Sdružení SPLAV. Následně realizační tým prezentoval „Projekt Zahrady u SPLAVu". Následně Sophie Durnanová z Walesu představila práci zahradnice v organizaci Riverside Market Garden Association ve Velké Británii, která byla zároveň partnerem projektu.

Ve druhé části dopoledního bloku představil svoji organizaci „Svobodný statek na soutoku" Jaroslav Lenhart. Přednášku zaměřil na téma Vztah k Zemi jako příležitost. „Naše sdružení obdělává šest hektarů a vyprodukuje velké množství bio zeleniny. Máme obrat tři sta tisíc korun měsíčně, zaměstnáváme sedm osob na plný úvazek. V současné době je to na hraně udržení" přiznal Lenhart.

Velmi zajímavou a přínosnou byla přednáška o Sociálním zemědělství a dobrovolnictví na farmách v podání Elišky Hudcové ze Sdružení AREA viva. Stěžejní téma přiblížilo dobrovolnický systém „WOOF", v rámci něhož lidé pracují na farmách pouze za poskytnutí noclehu a stravování. Systém se využívá už ve stovce zemí. V Česku jsou v systému WOOF zapojeni hlavně cizinci. Čeští dobrovolníci vyjíždějí spíše do zahraničí. Průměrnému dobrovolníkovi je okolo třiceti let, je převážně vysokoškolák a zaměstnaný.

Alistair Rowan z Walesu vyprávěl o Projektu Field Days Organic – Organické dny na poli. Rowan pracuje s lidmi, kteří mají poruchy s učením.

„Naši pracovníci neustále něco vyrábějí, abychom měli stále, co prodávat," uvedl Rowan. Na zimu museli pořídit fóliovníky, aby mohli neustále pěstovat zeleninu.

Velkoprodukce bio

Druhý den konference zahájil pan Grund představením zemědělství v číslech. Následoval pan Tichý, který promluvil o aktuální situaci v zemědělství u nás.

Finský učitel Kauko Paivaniemi přiblížil zemědělskou školu starou 110 let, která produkující bio kvalitu, přičemž v současné době dosahuje stejně velké produkce jako školy používající chemické přípravky. Na škole studují i zahraniční studenti.

Další Welšan Steve Garrett vyprávěl o farmářských trzích na britských ostrovech. Snaží podnikat na vlastní zahradě.

Po vystoupení Jana Valešky ze společnosti KomPot se účastníci konference dozvěděli od kolegů z Polska, jak se jim daří v oblasti komunitních zahrad a o lokální distribuci ovoce a zeleniny.

Gerald Gattere promluvil o psychologických a psychoterapeutických aspektech práce na zahradě.

Zahrada léčí

O úvod přednáškového bloku třetího dne se postarala Milica Jovanovičová ze Srbska. Představila zemědělství v Srbsku, kde se ze zeleniny pěstuje nejvíce mrkev a papriky.

Ivana Pytlíková a Markéta Jindřichovská z psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice Brno využívají k léčbě pacientů krásný prostor se zahradou otevřenou i pro veřejnost. Zahrada vznikala během 20 let přeměnou z obyčejného parku. Vypěstovaná zelenina a byliny se zpracovávají v terapeutické kuchyňce. Byliny se suší na čaje, které jsou oblíbeným ukončovacím rituálem terapie. Čaj si sladí vlastním medem. Možnosti terapeutických zahrad jsou široké. Existují smyslové zahrady, hmatové stimulační stezky, zahrady pro pacienty s onemocněním demence, zahrady pro nevidomé, bezbariérové zahrady a další.

Maria Devereauxová z Anglie hovořila o unikátním projektu Growint Health – Pěstovat zdraví, který využívá speciální skleníky – jediné svého druhu na světě.

Kristýna Hanzelková z Domova pod hradem Žampach představila Zahradní terapii v DPH Žampach a Arboretum jako místo pro pracovní činnost uživatelů služeb. Jejich uživatelé služeb pěstují také zeleninu bez chemie. Neříkají tomu bio zelenina, ale prostě zelenina bez použití chemických přípravků. Andres Atkinson z neziskové organizace LAG Kalakukko vyprávěl o zahradní terapii ve Finsku. Angličanka Ruth Yeová předala vlastní zkušenosti, jak zahrada může změnit život.

Exkurze a workshop

Účastníci konference během odpoledních exkurzí navštívili Neratov a Bartošovice v Orlických horách (kostel, zahradnictví, Farmu Orlice, Sdružení Neratov a chráněnou dílnu Kopeček), farmu Božetice a Modrý dům v Kosteleckých horkách. Odpoledne třetího dne vyplnila prohlídka doudlebského zámku a místní farmářské a komunitní zahrady. Následoval workshop „Metody zapojení veřejnosti do místního potravinového systému". Den zakončilo vyprávění u ohně a předávaní zkušenosti.

Sdružení Splav, z.s.