Kolaudace infrastruktury nových domů, která se konala v Častolovicích v úterý, má ovšem „malý“ háček, a sice že byla naplánovaná na duben. Zpoždění tedy činí sedm měsíců. To se nelíbí některým stavitelům, kteří si zřejmě budou nárokovat finanční náhradu.

Plánovaný postup prací kazila nejen průběžná nepřízeň počasí, podle některých měla být stavba i špatně dozorovaná. Další hlasy hovoří o předražení.
Zainteresovaní obyvatelé ovšem nechtějí věc komentovat do médií. Ať tak či onak, k situaci se budu muset čelem postavit častolovičtí zastupitelé.

O tom, že se něco děje, ví i dosavadní odstupující starostka Martina Bělková: „Čtyři stavebníci přistoupili k návrhu na nárokování penále, ale přímo stížnosti nemáme. Věc je kvůli občanskému vyrovnání předaná právníkům, vše vyplývá z kupní smlouvy.“ Brzy tak může nastat občansko-právní spor, se kterým se bude muset popasovat nové zastupitelstvo. „Ze sedmi stavitelů zbývající tři, kteří se kdykoliv mohou také ozvat,“ doplnila Bělková. V lokalitě na okraji městyse se mezitím prodala již osmá parcela.

Už dříve byly zjištěny drobné závady na vodovodech a kanalizaci, přesto infrastruktura fungovala ve zkušebním provozu, během kterého byly odstraněny. „Již je vše v pořádku,“ shodli se víceméně přítomní.

Místo si přijeli prohlédnout ti, kteří jsou k hladkému průběhu kolaudace potřeba. Například zástupce odboru dopravy zajímaly sjezdy a cesty. Ty proti snížení rizika případného poškození technikou kryla vrstva písku. Činovníci procházející mezi rozestavěnými domy se však zajímali také třeba o osvětlení, oplocení, dětské hřiště a další důležité věci.