Nedávno se někteří z nich zúčastnili besedy s architekty z kanceláře, která se změnami zabývá. Rozšířit by se mohlo spodní náměstí, které by se nacházelo na pozemcích blíže k řece, úpravy by mohly potkat také prostranství za kulturním domem U Lva, který právě prochází rekonstrukcí.

„Architektonické změny ve městě vítám, pokud by vzniklo prostranství kolem restaurace U Lva, určitě by se to využilo. Takové věci rozhodně podporuji," prozradila Jaroslava K. z Velké Ledské. A není sama.

Někteří lidé však mají obavu z financování. „O rozšíření dolního náměstí se mluví už několik let. Je to potřeba, ale myslím si, že je to tak finančně náročné, že to v dohledné době nebude možné zrealizovat. U Lva je nejprve potřeba odklonit dopravu, aby zde mělo vůbec smysl něco měnit," upozorňuje Andrea Micherová z Častolovic, která naráží na dlouho plánovanou přeložku, která by mohla vést kolem místního zámeckého parku a ulevit Komenského ulici.

Zmíněné akce jsou těmi největšími. Architekti však přišli i s dalšími nápady – například snáze propojit určité části městyse, aby se jím dalo plynule procházet, ale také navrhli směřovat pěší, kteří jdou na nádraží, kolem řeky a ne po silnici. Zabývali se však i dalšími prostranstvími a pozemky. „Nechceme nikomu nic nutit. Chceme jen vzbudit diskuzi o tom, jak by mohl městys v budoucnu vypadat," řekl architekt Bittner.