Městu hrozí, že bude muset vracet část dotace na stavbu plaveckého bazénu. Jedná se o pětiprocentní srážku v hodnotě asi šesti milionů korun, což by bylo velkou ránou pro městský rozpočet. Důvodem má být diskriminace zájemců o účast ve výběrovém řízení, které zajišťovala místní společnost Dabona. O tomto riziku informoval starosta Jan Skořepa na pondělním zasedání zastupitelstva. „Zatím je to v procesu, na papíře není nic. Pouze jsem považoval za nutné o tom informovat zastupitele i veřejnost, že tu byla kontrola a že mají výhrady k podmínkám, které byly ve výběrovém řízení na dodavatele. Na jejich základě městu pravděpodobně hrozí nějaká vratka dotace. Bohužel když už se ke mně taková informace dostane ústní formou, tak už něco hrozí.
Kdyby to bylo na vážkách, možná bych ještě ani nic nevěděl.“

Možné pochybení odhalila kontrola z ministerstva financí. „Byli tu úředníci, kteří mají pověření kontrolovat projekty placené z dotací Evropské unie. Po kontrole všech dokladů se jim zdála diskriminační jedna z podmínek, která byla vypsána pro to, aby se firma mohla zúčastnit výběrového řízení na stavbu bazénu. Měla mít určitý počet řídicích pracovníků a sto padesát dělníků. Do určité míry tím je diskriminačně omezen přístup některých firem k nabídce na realizaci této zakázky,“ přiblížil problém Skořepa.

Při kontrole ovšem byly vzneseny další dotazy. Skořepa podotkl, že se řešila také otázka takzvaných referenčních staveb. Ucházející se dodavatelé je museli splňovat jako technické požadavky. „Jednou z podmínek bylo, že firma hlásící se do výběrového řízení, musí mít obdobnou stavbu vybudovanou na území České republiky,“ vysvětlil rychnovský starosta.

Čekají na vyjádření

To podle něj z hlediska toho, že zhruba devadesát procent financování projektu bylo z Evropské unie, bezpochyby diskriminuje firmy z Belgie, Lucemburska, Francie, Řecka a dalších zemí. „Pokud někdo postavil bazén například ve Francii, určitě to dokáže i tady. Není jediný důvod, proč by referenční stavba měla být postavena jen na území České republiky. Tyhle dvě věci jsem pochytil, jinak jsem k tomu přišel až po realizaci, takže spíš sbírám informace, než abych věděl dopředu, jak to tady bylo.“

Vedení města hodlá čekat na písemné vyjádření kontroly, neboť dosud má pouze ústní informace. Celý projekt, tedy stavební povolení, výběrové řízení i vlastní výstavbu bazénu, administrovala společnost Dabona. „Dokumentaci jsem předal na sportovní a realizační centrum právníkům města, aby prostudovali, jaké máme možnosti, pokud by došlo k požadavku na vrácení části dotace, jestli srážku můžeme uplatnit někde jinde, nebo ne. Zatím od nich nemám žádný výstup, ovšem další kroky budeme rozhodně konzultovat.“

Pomůže schůzka?

Se starostou se v této souvislosti sejde jednatel společnosti Dabona Drahoslav Chudoba. „Smlouvu neznám a ani se necítím být právníkem, abych posuzoval, co a jak je, nebo není. Požádal jsem o schůzku s tím, jaké řešení je možné v situaci, kdy nastane katastrofický scénář, a jak město letos s tak malým rozpočtem přežije, pokud bude muset ještě vracet část dotace. Ale nemíním odpovídat za jiné,“ nastínil starosta. Schůzku Chudoba potvrdil, jinak byl prozatím na slova skoupý. „Ještě nemám žádné vyjádření města, ve středu se sejdu se starostou. Pochybení necítíme, zatím ani moc nevím, o co jde. O schůzku jsem byl požádán přes asistentku,“ řekl včera jednatel Dabony Deníku.

Hrozba tučné sankce sice může být reálná, ovšem „na papíře“ dosud ještě nic není. Pro finanční rozpočet města na celý rok by ztráta okolo šesti milionů korun měla fatální dopad. „Rána by to byla velká, protože plus minus se snažíme udržet vyrovnaný rozpočet. Pokud by město skutečně mělo zhruba takový objem vracet, tak to nejsme schopni v uvozovkách rozdýchat. O vyrovnaném rozpočtu si potom můžeme nechat už jenom zdát a bezpochyby by byl velký problém s penězi,“ neskrývá obavu rychnovský starosta Jan Skořepa.