Necelý měsíc už město Rychnov nad Kněžnou nabízí prostřednictvím vlastních internetových stránek psy, kteří jsou umístěni v nedalekém lukavickém útulku. Zastupitelé tím našli společnou řeč s provozovatelkou zařízení, aby se psi mohli případně snáze dostat do rukou nových majitelů. Alespoň zdánlivě, majitelka psího domova má k postoji města určité výhrady. O prezentovaná zvířata navíc dosud nikdo neprojevil zájem.

Vedení Rychnova zároveň usiluje o změnu dosavadní smlouvy, která by upravila systém financování provozování psího domova. „S útulkem máme letitou smlouvu, řešili jsme platby za psy. Začali jsme se proto zajímat o počet těch standardně umístěných v zařízení. Součástí smlouvy je také určitý druh inzerce, tak jsme se rozhodli jet se podívat, jak se našim psům daří. S provozovatelkou jsem domluvila, že každého vyfotíme a nějakým způsobem to posuneme dál,“ přiblížila počin rychnovská místostarosta Michaela Zimová.

Do jiného prostředí?

Zkraje dubna tak do útulku přijeli zastupitelé, ale i veterinář, který neshledal, že by se psi měli špatně.

Zlepšit odbyt zvířat z útulku je podle zastupitelů dobrým záměrem, neboť někteří v něm zůstávají třeba i několik let. „Ono je dobré si občas přečíst zákony. Kromě toho zvažujeme nabídku i z jiné strany. S ohledem na finance je důležité, co bude pro město výhodnější, ale na druhou stranu myslíme i na to, aby se pes měl dobře,“ přiblížila místostarostka.

Riziko podnikání

Právě prostředky, které rychnovská radnice dává na provoz lukavického zařízení, jsou důvodem, proč město usiluje o změnu dlouholeté smlouvy.
Kupříkladu za loňský rok zamířilo z rozpočtu do útulku asi 250 tisíc korun, a to paušálně. Podle Zimové by případná měsíční fakturace možná dosáhla ještě vyšší částky. V úvahu je třeba brát cenu za důstojné podmínky života psa, od věci však není ani zvážení dalších možností.

„Jelikož se přece jenom jedná o určitý druh podnikání, vznikl návrh, aby jisté riziko nesl i podnikatel. Představa je taková, že by šest až osm měsíců, maximálně rok, psa podporovalo město, provozovatelka útulku by za tu dobu měla vynaložit snahu pokusit se ho někam umístit, a tím svým způsobem zbavit břemene město, případně později sebe,“ přiblížila Michaela Zimová s tím, že jasno by mohlo být do dvou měsíců. Vedení města totiž stále zvažuje ještě jednu nabídku, kterou však nechtěla konkretizovat.

Psy do lukavického útulku vozí především rychnovská městská policie, odchyt těchto zvířat, která se libovolně potulují po ulicích města, nebývá pro strážníky ničím neobvyklým. Zvíře však do zařízení pochopitelně může přivést i kdokoliv jiný.

Chcete je?

Aktuální nabídka hovoří o patnácti psech, prohlédnout si je lze v otevíracích hodinách lukavického útulku pro veřejnost, to jest v pátek mezi 14. a 16. hodinou, případě jindy po předchozí telefonické dohodě s provozovatelkou. Fotogalerii a kontakt již ovšem nově zájemci najdou také právě na internetových stránkách města Rychnov nad Kněžnou. „Snímky psů byly uveřejněny asi v půlce dubna. Zatím mi není známo, že by se některého z nich někdo ujal, ale stát se to třeba mohlo. Už když jsme s majitelkou poprvé jednali začátkem března, měli jsme informaci o osmnácti psech a později už byli tři umístění,“ doplnila rychnovská místostarostka Michaela Zimová.

Zájem zatím není

Provozovatelka psího domova Jana Lemfeldová si myslí, že prezentace psů na městském webu je fajn. „Ale je škoda, že to ostatní nefunguje. Skoro to vypadá, že Rychnov najednou žádný útulek nepotřebuje, přitom dosud vše mnoho let fungovalo bez problémů,“ tvrdí. Radnice by ji změnou smlouvy postavila do částečného rizika. Lemfeldová je ale přesvědčena, že v současnosti v něm už svým způsobem je. Peníze jí prý letos dorazily za jeden měsíc, za další tři už nikoliv.

„V mém zájmu je psy postupně umísťovat, nabízíme je, kde se dá,“ nepochybuje Lemfeldová. Momentálně vzhlíží k dalšímu jednání s vedením Rychnova, kde se dál bude řešit osud lukavického útulku. Jeho majitelka zároveň uvedla, že dosud se na byť jediného z prezentovaných psů nikdo ani telefonicky neinformoval.

Víc přiblížit chod útulku umožní den otevřených dveří naplánovaný na sobotu 28. května od 13 hodin. Rozšíření návštěvních hodin je však podle Lemfeldové nereálné s ohledem na nízký počet zaměstnanců.

Adekvátní přístup

Dobrou zkušenost s lukavickým útulkem popisuje obyvatelka z Choceňska, která si zde v zimě vybrala psa a se službami pracovníků útulku byla spokojená. „Podívala jsem se na jejich webové stránky. Nezdály se mi úplně ideální, což jsem provozovatelce i řekla, neukazují na nich totiž zdaleka všechny pejsky k umístění. Domluvila jsem si dle jejich požadavků v určenou dobu návštěvu, řekla jsem také představu, jaký pes by se do naší domácnosti asi hodil,“ popisuje první kontakty Dagmar Krameničová.

Při návštěvě jí pracovnice útulku přivedla na ukázku dva psy: „Toho co jsem si vybrala z webu, druhého mi přivedli sami – a pro něj jsme se nakonec rozhodli,“ líčí dále Krameničová s tím, že zvíře bylo v útulku jen týden. Pejsek se v novém domově zabydlel, očkovací průkaz jí útulek poslal vzápětí.

„Jsem spokojená. Dovnitř mě sice nepustili, ale přiznám se, že bych o to ani nestála. Zvířata, která jsem měla možnost i tak vidět, byla nakrmená a v pořádku. Na čem jsme se domluvili, to zaměstnanci splnili. Ještě mě požádali, kdybych se rozhodla psa vrátit, ať ho přivezu zpátky jim a nedávám ho nikam jinam,“ shrnula zkušenosti šťastná majitelka mazlíčka.

(ill, zen)