Město Kostelec je dalším, které se rozhodlo podpořit kampaň „Chraňte se včas“. Ta má za cíl bojovat s infekcí HPV, což je příčina rakoviny děložního hrdla i dalších orgánů.

Na nedlouhém seznamu měst, která již tento projekt podpořila, jsou hned dva reprezentanti rychnovského okresu, což je rozhodně dobrá zpráva pro jejich občany.

Ti z jiných míst mohou doufat, že se připojí i jejich radnice. Co to konkrétně pro kosteleckou i rychnovskou veřejnost znamená?

V první řadě lidé ušetří, což bude pro řadu z nich zároveň motivací k tomu, aby tento preventivní krok vůbec podnikli. Více než třítisícový rozdíl není zrovna zanedbatelný. I tak ale zbývá na člověka ještě dostatečně velká částka, kterou musí přispět na své zdraví sám. Vakcína, kterou tvoří tři dávky, vyjde se slevou na necelých 7 500 oproti běžným 
10 500 korunám.

Město přitom nemusí hradit nic. „Nemusíme vkládat žádné své finanční prostředky. Je to o tom, že město podpoří kampaň propagačně. Třeba tak, že dáme souhlas s užitím městského znaku a uveřejníme informace na svých internetových stránkách,“ vysvětlil úlohu města v tomto projektu Jiří Bartoš, starosta Kostelce nad Orlicí.

Zároveň vysvětlil, proč se k akci město připojilo. „Myslím, že když si občan přečte, že město projekt podporuje, dodává to tomu určitou váhu,“ dodal starosta.

Současnou kampaň vítá odborná veřejnost. „Jsem pro všemi deseti. Je dobře, že se město k projektu přidalo. Osvěta totiž nebude nikdy dostatečná. Povědomí mladší generace je sice lepší, než tomu bylo dříve, ale pořád to má k ideálu hodně daleko. Jsem rád, že se o tu problematiku zajímáte, protože boj s rakovinou je nekonečný,“ uvedl František Kaplan, gynekolog z Rychnova nad Kněžnou.

Žádný boom se ale v čekárně osloveného lékaře zatím nekoná. „Lidé zájem mají, ale zatím jen v rovině dotazů. Řada rodičů se jen informovala, ale chtějí počkat, až jejich potomek dosáhne věkové hranice, která byla pro zvýhodněnou nabídku stanovena,“ doplnil gynekolog František Kaplan.

Věkové skupiny, na které kampaň cílí, jsou rozdílné u žen a u mužů. I na ně se totiž možnost prevence vztahuje. Nabídka platí pro muže do šestadvaceti let věku, u žen až do 45 let. Stejně tak je rozdílná i hranice, od které mohou lidé zvýhodněné očkování požadovat. U mužů je to již od devíti let. Pro ženy pak čtrnáctý rok života.

Očkování je namířeno proti lidským papilomavirům (HPV), které způsobují některé druhy rakoviny. Například rakovina děložního hrdla je hned druhou nejčastější rakovinou u žen v České republice.

Ve srovnání s rozvinutými zeměmi Evropské unie je její výskyt u nás daleko vyšší. Podle statistických údajů se onkologickým pacientem stane každý třetí občan České republiky a polovina z onemocněných zemře.