VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města se dnes halí do minut ticha

Rychnovsko – Głębokie wyrazy współczucia.

17.4.2010
SDÍLEJ:

Polsko ovládl smutek. Vlajky na veřejných budovách jsou na půl žerdi nebo jsou opatřeny černou stuhouFoto: Januszek Tomáš

Vlajky na půl žerdi, minuty ticha, vzpomínky i tiché modlitby zahalí o víkendu i na Rychnovsku místa, která si v den smutku připomenou oběti polské letecké tragédie.

„Głębokie wyrazy współczucia,“ tak vyjadřuje ve své mateřštině hlubokou soustrast se svými krajany řádová sestra Leokadia z Opočna. V České republice sice žije již sedmnáct let, ale v její mluvě je, pochopitelně, stále polština čitelná. Na tragédii svého národa nemůže zapomenout. „Od soboty do úterý jsem zrovna byla doma v Polsku a viděla bolest rodin. Když jsem se vrátila do Opočna, bylo moc hezké, jak nám zdejší lidé dávali najevo soustrast,“ vnímá sestra Leokadie. Za oběti se modlí doma ve své soukromé kapličce.

Tradiční víkendovou pouť pořádá v Kostelci nad Orlicí softbalový oddíl Klackaři. Jeho zástupci se s provozovateli atrakcí domluvili na pětiminutovém přerušení provozu. „V sobotu v pravé poledne se na pět minut zastaví všech čtrnáct atrakcí na Palackého náměstí. Celý ruch na místě utichne,“ potvrdila vedoucí softbalového oddílu žen Lenka Dohnalová. Rovněž víkendový ženský turnaj, který softbalový oddíl pořádá, se v sobotu v poledne na minutu zastaví.

Většina kulturních zařízení v regionu program nemusí rušit ani nijak měnit . „Zrovna o víkendu nemáme takový program, který by byl v rozporu se smutkem a který bychom museli měnit nebo odvolávat. Začíná tu výstava loveckých trofejí. Dopoledne při jejím slavnostním zahájení pořadatelé uctí polské oběti minutou ticha,“ upřesnil vedoucí dobrušského Kulturního domu Václav Verner.

Na úřadech a státních institucích vyvěsí vlajku na půl žerdi. „Udělali jsme to již v pondělí. Do našich partnerských měst jsme zaslali dopis s kondolencí,“ potvrdil opočenský starosta Štěpán Jelínek. „Je to těžká chvíle pro celou vaši zemi, je to obrovská tragédie, kterou s vámi plně sdílíme. Jsme s vámi s celým polským národem v našich myšlenkách i modlitbách. Chci vám a celému Polsku jménem občanů našeho města vyjádřit hlubokou soustrast, věnovat všem obětem tichou vzpomínku a adresovat vám svoji nejhlubší účast,“ napsali mimo jiné do polského Radkowa a Opoczna vedle starosty Štěpána Jelínka i ředitelka ZŠ Jana Hrnčířová a Bohuslav Komárek za Svaz skautů a skautek. Vyjádření soustrasti zaslal do Polska za město také rychnovský starosta Jiří Rokl. (zen)

Autor: Eva Zerzánová

17.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení