Vlajky na půl žerdi, minuty ticha, vzpomínky i tiché modlitby zahalí o víkendu i na Rychnovsku místa, která si v den smutku připomenou oběti polské letecké tragédie.

„Głębokie wyrazy współczucia,“ tak vyjadřuje ve své mateřštině hlubokou soustrast se svými krajany řádová sestra Leokadia z Opočna. V České republice sice žije již sedmnáct let, ale v její mluvě je, pochopitelně, stále polština čitelná. Na tragédii svého národa nemůže zapomenout. „Od soboty do úterý jsem zrovna byla doma v Polsku a viděla bolest rodin. Když jsem se vrátila do Opočna, bylo moc hezké, jak nám zdejší lidé dávali najevo soustrast,“ vnímá sestra Leokadie. Za oběti se modlí doma ve své soukromé kapličce.

Tradiční víkendovou pouť pořádá v Kostelci nad Orlicí softbalový oddíl Klackaři. Jeho zástupci se s provozovateli atrakcí domluvili na pětiminutovém přerušení provozu. „V sobotu v pravé poledne se na pět minut zastaví všech čtrnáct atrakcí na Palackého náměstí. Celý ruch na místě utichne,“ potvrdila vedoucí softbalového oddílu žen Lenka Dohnalová. Rovněž víkendový ženský turnaj, který softbalový oddíl pořádá, se v sobotu v poledne na minutu zastaví.

Většina kulturních zařízení v regionu program nemusí rušit ani nijak měnit . „Zrovna o víkendu nemáme takový program, který by byl v rozporu se smutkem a který bychom museli měnit nebo odvolávat. Začíná tu výstava loveckých trofejí. Dopoledne při jejím slavnostním zahájení pořadatelé uctí polské oběti minutou ticha,“ upřesnil vedoucí dobrušského Kulturního domu Václav Verner.

Na úřadech a státních institucích vyvěsí vlajku na půl žerdi. „Udělali jsme to již v pondělí. Do našich partnerských měst jsme zaslali dopis s kondolencí,“ potvrdil opočenský starosta Štěpán Jelínek. „Je to těžká chvíle pro celou vaši zemi, je to obrovská tragédie, kterou s vámi plně sdílíme. Jsme s vámi s celým polským národem v našich myšlenkách i modlitbách. Chci vám a celému Polsku jménem občanů našeho města vyjádřit hlubokou soustrast, věnovat všem obětem tichou vzpomínku a adresovat vám svoji nejhlubší účast,“ napsali mimo jiné do polského Radkowa a Opoczna vedle starosty Štěpána Jelínka i ředitelka ZŠ Jana Hrnčířová a Bohuslav Komárek za Svaz skautů a skautek. Vyjádření soustrasti zaslal do Polska za město také rychnovský starosta Jiří Rokl. (zen)