Sněhová pokrývka letos dlouhou dobu ukrývala, co se nachází pod ní. Jakmile však sníh roztál, s holou zemí odkryl i různé oddpadky a nepořádek. Technické služby v rychnovském regionu se pustily do úklidu a snaží se ulice a okolí měst opět vyčistit.

Města se odstraňování nepořádku z ulic věnují takřka celý rok, jaro však odhalí množství odhozených věcí, které pod sněhem nebyly patrné. „Úklid máme rozdělený, věnují se mu lidé na veřejně prospěšných pracech, dále veřejná služba a zametání mají na starost Technické služby města, které od středy jezdí a zametají. Lidé, kteří se věnují úklidu, pracují neustále, i v zimě. Postupně se přesouvají a uklízejí všude,“ informoval o průběhu prací starosta Rychnova nad Kněžnou Jiří Rokl. Dále dodal, že úklidu se musí věnovat neustále, vždy se totiž někdo „netrefí“ do koše. „Stává se to, že se někde povalují odpadly. Je to otázka slušnosti lidí, kteří to odhazují na zem. My se snažíme, aby byly ulice uklizené,“ vyjádřil se starosta.

Odpadky se uklízí celoročně

Kromě povalujících se odpadků musejí také pracovníci Technických služeb odstranit z chodníků a silnic inertní posyp, který se tam po zimě nahromadil. „Většinou se začíná uklízet, jakmile sleze sníh a vypadá to, že už nenapadne. Každoročně začínáme hned po zimě v okamžiku, kdy to dovolí počasí. Sníh samozřejmě odhalil nějaký nepořádek, začali jsme ho ihned uklízet. Odpadky jinak běžně uklízíme během celého roku,“ přiblížil situaci v Kostelci nad Orlicí ředitel místních Technických služeb Jaroslav Kovaříček.

Ulice dávají po zimě do pořádku i ve Vamberku. „Začali jsme na konci března, hned jakmile slezl sníh. Uklízí se postupně, příkopy jsme zatím čistit nezačali, ale množství toho nepořádku není nijak extrémní. Na silnicích ještě někde odstraníme inertní posyp, z chodníků už je zametený,“ sdělil jednatel místních Technických služeb Vambekon Václav Krsek.

Gábina Štěrbová