Podle našich informací zdejší průmyslová zóna dává práci okolo 500 Ukrajincům, možná i více, přičemž ti nyní neřeší jen to, aby se jejich blízcí dostali z Ukrajiny co nejdříve do bezpečí - útočiště by mohli najít na Rychnovsku. Muži z Ukrajiny, ve věku od 18 do 60 let, kteří zde pracují, pak mohou očekávat povolávací rozkazy, aby se do své vlasti vrátili a bojovali za ni.

Stanovisko k aktuální situaci a případnému většímu výpadku pracovních sil ve svých závodech mediální zástupkyně společnosti Škoda Auto v pondělí nesdělila s tím, že o něm bude informovat až v úterý ráno.

Škoda Auto má přitom své závody také v Rusku a na Ukrajině závod v Solomonově, kde pro ni montuje auta ukrajinská společnost Evrocar. Po ruské invazi na Ukrajinu se vyjádřila, že nejvyšší prioritou je teď pro ni bezpečnost jejich zaměstnanců.

Solnice monitoruje volné kapacity ubytování

Město Solnice v sousedství průmyslové zóny se na příchod uprchlíků z Ukrajiny připravuje, aby jim v případě potřeby mohla poskytnout zázemí.

"Zveřejnili jsme výzvu, kam lidé mohou posílat finanční pomoc, přičemž upozorňujeme, že je lepší, aby lidé zasílali příspěvky na konta velkých sbírek, jako je ADRA, Charita ČR a podobně. Zároveň zjišťujeme volné kapacity ubytování. To, co doteď bylo naší relativní nevýhodou, že máme velké ubytovací kapacity, se aspoň v tomto směru změní v pozitivum, že občanům Ukrajiny v případě nutnosti budeme mít co nabídnout. Jsme tu nějakým způsobem nastavení na ubytovávání mimo jiné i Ukrajinců a někteří ubytovatelé sami volají, že jsou schopni pomoci. Za město máme také nějaké prostory a jsou i ve sportovním klubu, prostě zatím monitorujeme volné kapacity," vysvětluje starosta Solnice Jan Hostinský.

V Opočně pomůže internát zemědělky

Také Opočno nabídne ubytování. V pondělí se zdejší zastupitelstvo města chystalo projednat mimo plánované body pomoc Ukrajině. Už během víkendu potom byla s Královéhradeckým krajem dohodnuta možnost ubytování 56 válečných uprchlíků v internátu zemědělské školy a opočenští hasiči jsou připraveni pomoci s jejich přepravou.

"Již jsem mluvila s některými lidmi, kteří u nás žijí. Jsou z Ukrajiny a nyní jsou našimi spoluobčany. Nabídla jsem jim pomoc a podporu a ujistila je, že jsme připraveni pomoci jim i jejich rodinám a známým, pokud by bylo něco potřeba. Vidím v jejich tvářích smutek a slzy v očích a je samozřejmostí, že pokud jejich rodinní příslušníci budou potřebovat pomoc, pomůžeme," ujišťuje opočenská starostka Šárka Škrabalová.

Hejtman Martin Červíček v pondělí jednal se starosty obcí s rozšířenou působností kvůli koordinaci zajištění ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Řešily se také možnosti uskladnění materiálních sbírek, které spontánně vznikají napříč regionem.

Péče o zraněné

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje oznámil, že je ve spolupráci s Královéhradeckým krajem připraven poskytnout kapacity pro zajištění péče zraněným a dalším lidem v souvislosti s neospravedlni­telnou ruskou invazí na Ukrajinu.

"Ředitelé jednotlivých krajských nemocnic jsou ve spojení se svým zdravotnickým personálem ukrajinské národnosti a jsou připraveni v případě potřeby poskytnout jim nezbytnou pomoc při řešení jejich osobních a rodinných záležitostí. Celá situace nemá dopad na chod akutní ani elektivní péče v nemocnicích našeho holdingu," informoval předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Tomáš Halajčuk.