Některá města platí pobyt odchycených psů v útulku jednorázově, jiná hradí cenu za jednotlivé psy.

Rychnov platí průměrně kolem stokoruny za jednoho psa. Kostelec například odvádí útulku kolem 70 tisíc ročně.
První dny po odchytu pobývají kostelečtí psi na služebně městské policie. Jejich stravu hradí policie ze svého rozpočtu.

Lidé, kteří vyzvednou psa na služebně většinou pokutu neplatí.

Strážníci je mohou pokutovat, pokud pes utíká příliš často nebo když psa nechávají volně běhat po městě. Při vyzvedávání vlastního psa z útulku už majitel zaplatí. Většinou 50 až 100 korun za den pobytu.

„Máme povinnost postarat se o psa, který se u nás potuluje. S útulkem se vyrovnáváme jednorázově – ročně mu pošleme sedmdesát tisíc korun," prozradila Miroslava Fiedlerová, vedoucí ekonomického odboru Kostelce nad Orlicí.

„Města mají policii, která se o odchyt stará. Ta má uzavřenou smlouvu s útulkem a v té jsou dána pravidla financování. Nový občanský zákoník to podle mě neovlivní," popisuje tajemník kosteleckého úřadu Jaroslav Brandejs.

To je pravda i podle dalšího, tentokrát rychnovského tajemníka Ladislava Pyskatého. Prý záleží vždy na konkrétní dohodě mezi úřadem a útulkem.  Nový občanský zákoník se i podle jeho předpokladů tohoto vztahu nedotkne. „Myslím, že smlouvy budou principově stále stejné a změny, které přinese posuzování zvířete jako živého tvora, je neovlivní," poznamenává tajemník s tím, že Rychnov platí za jednotlivé psy v útulcích.

„Záleží na tom, jak je zvíře velké, jak dlouho v útulku zůstane a také na tom, zda je nemocné," vypočítává  Miloš Friml, velitel městské policie v okresním městě. To platí i za karanténu a očkování. „Záleží také na tom, kolik psů v útulku žije. Čím více jich tam je, tím méně se platí," poznamenává.

Pokud se pes ztratí v Rychnově, nemá čip či známku a policisté nedohledají jeho majitele, putuje rovnou do útulku. A město se o něj musí starat, dokud ho neopustí.

Dostat se do kotce přitom není nijak těžké. Mohla by o tom vyprávět černá kokršpanělka Annie, která se zaběhla při vycházce. „Je pěkně divoká, hravá a ráda vše zkoumá. Najednou odběhla a byla fuč. Zavolala jsem na městskou policii a tam mi řekli, že ji odvezli do útulku. Hned, jak to bylo možné, jsem pro ni zajela," vypráví majitelka Radka Jetenská.

Ne všechna hledání jsou však jednoduchá a někdy si pejsek v útulku pobude mnohem déle než pár hodin. Podle Petra Černohorského, velitele kostelecké městské policie, by pomohlo, kdyby zvířata měla čipy. „Byl bych rád, kdyby se podařilo, aby je pod kůží nosili všichni psi v katastrálním obvodu města. Usnadnilo by to hledání," prozrazuje.

Kostelečtí zatoulaní mazlíčci však mají štěstí. Pokud se ztratí, neputují okamžitě do útulku, ale dělají společnost strážníkům na služebně. „Když zvíře odchytíme, umístíme ho do kotce a pořídíme jeho fotky. Ty hned vyvěsíme na našich stránkách. O nálezu také informujeme rozhlasem. Lidé jsou na to zvyklí a většina pejsků se navrací k majitelům," říká velitel. Náklady za „ubytování" chlupaté návštěvy se hradí z rozpočtu městské policie. „Každoročně na tyto výdaje vyčlením určitý obnos. Pejsci se u nás mají velmi dobře," hodnotí Petr Černohorský.

Odchyt – byť jen jorkšíra – však není jen tak a provádět ho může pouze proškolený strážník.'

„Je to z důvodu bezpečnosti práce, kdyby se mu něco stalo a on neměl školení za sebou, byl by to problém," vysvětluje. Právo odchytávat zvířata získává policista po absolvování pětidenního kurzu. A připraven by měl být i na hady, pavouky či krokodýla. „Školení zahrnuje také odchyt exotických druhů," dodává velitel Petr Černohorský.