Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města jsou na kalamity prý dobře připravená

Rychnovsko – Žijeme v moderním světě a díky elektřině bereme jako samozřejmost věci, o kterých by před sto lety nikdo ani neuvažoval. To však zároveň znamená, že jsme na ní čím dál tím více závislí.

28.8.2014
SDÍLEJ:

Záplavy na Rychnovsku.Foto: SDH Kostelec nad Orllicí

A nejde jen o výpadky elektřiny, které nám neustále hrozí. Daleko nebezpečnější mohou být přírodní katastrofy, jako jsou povodně nebo sněhové kalamity. Toto nebezpečí se může kdykoliv týkat i Rychnovska.

Pro všechny tyto situace má každé z větších měst v okrese připraveno několik krizových plánů. Jaroslav Bořek z krizového řízení v Dobrušce k tomu říká: „Světově existuje zhruba 25 možných krizových situací, v Dobrušce je z nich reálných pět. Jedná se o povodně, přerušení dodávky tepla, elektřiny, sněhovou kalamitu a dokonce i radiaci,“ vysvětluje Jaroslav Bořek.

Také dodává, že pokud by se stala havárie v jedné z našich dvou jaderných elektráren, radiace postihne celou republiku. Pro každou ze situací je tedy připraven krizový plán, který realizuje město ve spolupráci s hasiči, policií a záchranáři. Krizové plány se realizují ve chvílích, kdy je ohrožen větší počet obyvatel. Největším „strašákem“ jsou povodně, třeba Dobrušce se ale nevyhnulo ani přerušení dodávek elektřiny a tepla.

Pouze krizové plány však nestačí. Důležitá je i prevence a příprava obyvatel na krizové situace. Momentálně se preventivní opatření řeší především na základních a středních školách. Původní předmět branná výchova je již nějakou dobu zrušen, přípravu dětí na krizové situace tak zajišťují hasiči a policisté s pravidelnými cvičeními. Kromě škol vyrážejí pracovníci záchranných složek například i do klubů seniorů a dalších organizací.

Častou hrozbou jsou povodně

To, že nejde jen o hypotetické situace, potvrzuje i Tomáš Sršeň z jednotky kosteleckých hasičů. „Hlavní krizovou situací, kterou řešíme, jsou povodně. Většinou je to spíše v menším měřítku, jednou jsme byli povoláni až do Mělníka," říká. Povodně ale nejsou jedinou starostí. „Samozřejmě jsme zažili i další případy, například únik plynu v továrně. V takových chvílích se pak dostává do popředí vedení města, které situaci koordinuje," doplňuje Tomáš Sršeň.

Naopak jednotka rychnovských hasičů se s většími problémy v posledních letech potýkat nemusela. „Většinu našich výjezdů v podobných situacích tvoří spíše zatopené sklepy a podobně. K velkým povodním jsme vyjížděli v poslední době jen jednou, a to před několika lety," říká velitel stanice Lukáš Drozdík.

Autor: Redakce

28.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Kořínek.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Rychnovsko - Krajské hokejové soutěže nabírají obrátky.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení