K omezení provozu či zákazu sáhla větší města. K některým krajským metropolím se v minulém týdnu nečekaně přidala i Praha se striktním zákazem heren s výjimkou kasin. Až praxe ukáže, zda bude dostatečně efektivní.

Jak hrozbu nebezpečného společenského jevu plodícího chorobnou závislost na hraní – takzvané gamblerství – vnímají ve městech na Rychnovsku?

Počet závislých přibývá
Lidí závislých na on-line hrách, automatech či sázkách v Česku přibývá. Vyplývá to z Výroční zprávy o hazardu za rok 2014.

Závislých v České republice bylo v loňském roce asi 100 tisíc, zatímco v roce 2013 jich bylo „pouze" 42 tisíc. Nejohroženější skupinou jsou lidé ve věku od 35 do 44 let. Až 440 tisíc lidí má s hraním potíže, což je obrovský nárůst oproti 168 tisícům v roce 2013.

Asi třetina dospělých Čechů si v loňském roce nějakou hazardní hru zahrála, utratili 138,1 miliardy korun a celých 31,4 miliardy prohráli. Z této částky šlo do státního rozpočtu 7,9 miliardy korun, 5,5 miliardy z této částky získaly obce a města. Právě ty by měly mít možnost nabídku hazardu na svém území omezit, zajistit prevenci a léčbu.

Hraní má jednoznačně negativní dopady, ať už mluvíme o prohrách, zadlužení či rozpadu rodiny, které vyjdou ročně zhruba na 16 miliard korun.

Přibližně 20 procent lidí, kteří hrají, jsou problémoví hráči. Kdyby se polovinu lidí podařilo dostat do intervenční pomoci, mohl by se nápor ztrát snížit 
o miliardu až dvě.


K obdobným zákazům se zatím nechystají. Pro většinu není příjem z herních automatů nezanedbatelnou položkou v ročním rozpočtu. „Pokud bych měla prezentovat pouze svůj soukromý názor, tak bych jednoznačně byla pro zrušení herních automatů v Týništi nad Orlicí," říká jeho starostka Jana Galbičková, ovšem vzápětí dodává. „Bohužel přinášejí podstatný příjem do rozpočtu našeho města. Jedná se o téměř dva miliony, což je významná položka."

V podobném duchu hovoří rychnovský starosta Jan Skořepa. „Je to složité. V roce 2010 jsem přebíral radnici s dluhy ve výši 138 milionů při dvěstěmilionovém rozpočtu. Hazard přispívá do rychnovského rozpočtu zhruba sedmi miliony korun. My ty peníze potřebujeme na splátky dluhu."

Ani Dobruška se prozatím příjmu z výherních automatů nehodlá vzdát. „Do současné doby zastupitelstvu nebyl předložen žádný návrh na omezení provozu heren. V souvislosti s jejich provozem jsme neřešili větší problém," říká starosta Petr Tojnar.

V Týništi nad Orlicí mají zkušenost jinou. Herny působí v centru města na náměstí. „Působí nám to problémy z hlediska veřejného pořádku, hluku na náměstí a podobně," stěžuje si starostka a konstatuje paradoxní skutečnost: „Šestitisícové Týniště má stejný počet heren jako stotisícový Liberec, kde jsou také dva non-stopy a dvě herny," tvrdí starostka.

Obyvatelé Týniště už dokonce postřehli, že příležitosti zahrát si u nich ve městě využívají i přespolní. „Často vidím z herny na náměstí vycházet lidi, které jsem tady nikdy nepotkal. Musejí přijíždět odjinud," říká muž, který bydlí na sídlišti U Dubu.

Týniště pořídí kamerový systém
„Herny nám komplikují provoz města, ale musím přiznat, že zatím převládá hledisko finanční," uvědomuje si Galbičková, že s absencí dvoumilionového příspěvku v městské kase by se hospodařilo obtížněji.
Týniště ovšem hodlá proti narušování městského pořádku postupovat razantněji. Na posledním jednání zastupitelstvo schválilo pořízení kamerového systému, který by monitoroval dění v problematických částech města, kde dochází k ničení majetku a podobně. „V tomto případě nejde jen o herny. Nechceme, aby se opakovaly případy poškozených aut či kašny na náměstí. Opakovaně se u nás řešily případy, kdy vandalové ze zlosti vysypali veřejné odpadkové koše. Znečištěné ulice nechceme a rozhodně tomu hodláme čelit v centru města," uzavírá týnišťská starostka.
V červenci Týniště prostřednictvím vytýkacích dopisů upozornilo oba non-stop podniky na náměstí na respektování městské vyhlášky chránící noční klid.

Dobrušce odvody z výherních automatů přinášejí asi tři miliony korun. Město by začalo řešit jejich problematiku až ve chvíli, kdy by se začaly množit případy narušování veřejného pořádku spojené s jejich provozem. „Stížnosti na provoz nočních podniků samozřejmě na město přicházejí, ale nikoliv v souvislosti s provozem heren. Bývá to především v letních měsících kvůli zvýšenému hluku, kdy restaurace mají otevřeny venkovní zahrádky a lidé se na nich zdrží přes zavírací čas," dodává Tojnar.

Vyhláška v Rychnově nad Kněžnou vymezuje místa, kde se hazardní přístroje lze provozovat. Podle Skořepy problém hazardu může vyřešit pouze plošný zákaz na celém území republiky. „Momentálně je to pro nás zlo, jehož přítomnost respektujeme," konstatuje starosta Rychnova.


„Gamblerství je dnes už chápáno jako diagnostikovaná nemoc," říká psycholog

Rychnovsko – Vyřeší zákaz heren problém chorobné závislosti na hraní hazardních her? Podle JANA LAŠKA, docenta psychologie z hradecké univerzity (na snímku) se u nás vychází z romantické představy, že „nepříležitost dělá nezloděje". „Samozřejmě kdo je hráčem, tak si vždy najde třeba i tajnou hernu. Zkušenosti rovněž potvrzují, že herny skýtají ještě jedno nebezpečí. Nacházejí se totiž na místech, kde se pochybní lidé domlouvají na pochybných věcech, které nebývají v souladu se zákonem…"

Lašek potvrzuje pravděpodobnost toho, že zákazy herních podniků zapříčiní vznik černých heren. „Lidé u nás propadali hazardu i za hluboké totality. Ani tehdy se nejednalo o malé peníze."
Za pozitivní dopad zákazu heren Lašek považuje snížení vlivu na mládež. „Pokud herny nebudou na každém rohu, odbourá se alespoň to, že ne každý kluk nebo holka, jimž je dvanáct či třináct let, tam vlezou, budou zkoušet hrát a podlehnou kouzlu hazardu. Ovšem že by zákaz dramaticky snížil počet náruživých hráčů, o tom mám vážnou pochybnost. "

Gamblerství je dnes už chápáno jako diagnostikovaná nemoc. „Náruživému hraní může propadnout kdokoliv. Stačí když jednou dvakrát vyhraje a podlehne falešnému pocitu, že hraní ovládá, zná a že mu rozumí."
Charakterizovat typ osobnosti, který gamblerství podlehne pravděpodobněji, Lašek odmítá. „Rozhodně to bude spíše člověk, který má dost volného času, aby ho mohl trávit v herně. Pokud hraní podlehne, může do pozadí zatlačit řadu jiných věcí běžného dne. Gamblerství způsobí skutečný rozpad osobnosti spojený s ekonomickými problémy, zničením osobních vztahů s nejbližšími a nakonec se na něj nabalí i kriminální činy. Hráči prostě bez hraní nevydrží." ⋌ (six)