VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mentálně postižení poznají, že divadlo má svůj smysl

Neratov - Počínaje včerejším dnem v Neratově odstartoval projekt Neratov 2011 - Divadlo má (s)mysl, který organizují studenti DAMU, FAMU a Pražské konzervatoře.

2.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Speciálně pro tento účel vzniklo neformální sdružení nesoucí název Jiné jeviště, které je složeno z budoucích herců, režisérů a scénografů.

Peníze na tuto akci sdružení získalo z Evropské unie, což je povzbudilo k další činnosti s divadelními projekty.

Studenti zde budou po dobu čtrnácti dnů vést spolu s klienty místního chráněného bydlení workshopy, které vyústí v divadelní představení, jež bude prezentováno na místních tradičních Neratovských poutních slavnostech.

Hlavním tématem projektu je spolupráce mladých profesionálních divadelníků s mentálně postiženými lidmi a také oživení minulosti Neratova formou divadelního představení.

Projekt je připravován ve spolupráci se Sdružením Neratov o.s.

„Smyslem pro nás, pro studenty, je vyzkoušet si práci s mentálně postiženými lidmi, protože tím se ve škole nezabýváme. Také nás velmi fascinuje obec Neratov a její historie, protože zde dříve nebyl téměř žádný život. Chceme se proto zabývat i zkoumáním obce. Pro klienty ze Sdružení Neratov vidím hlavně smysl v tom, že se mohou naučit jinému způsobu komunikace,“ vysvětlila smysl celého projektu Kateřina Wechová, členka sdružení Jiné jeviště.

Vznikl náhodou

K tomuto projektu se mladí herci dostali úplnou náhodou. „Přijeli jsme do Neratova a zjistili jsme, že je tady takovéto sdružení. Hned nás to zaujalo. S lidmi ze Sdružení jsme se pak dohodli na termínu, který by byl pro všechny nejlepší,“ dodává Wechová.

Program zatím ještě nemají přesně daný, musí se totiž přizpůsobit plánu klientů ze Sdružení, kteří jsou dopoledne v chráněných dílnách. „Kromě divadelního zkoušení klienti poznají i práci s loutkami, které se sami pokusí vyrobit. Loutky budou měřit až několik metrů. Využijeme je na závěrečné představení,“ poznamenala Wechová.

Své výrobky vystaví

Všechny práce za celé dva týdny pak vystavíme ve velkém vojenském stanu, kde bude možné si je prohlédnout v rámci Neratovské pouti, která začíná 12. srpna.

„První týden věnujeme workshopům a ten následující pak připravíme divadelní představení, které bude vyvrcholením celého projektu. Naším záměrem je to, aby závěrečné představení vzniklo z práce s našimi klienty. Také plánujeme, že by se odehrávalo paralelně na více místech. Konkrétní podoba však vyplyne až v průběhu dalšího týdne,“ uvádí Wechová.

Včerejší zahajovací odpoledne se pak konalo především ve znamení poznávání se. Také bylo třeba postavit stany a připravit technické zázemí. Další dny se už budou věnovat hereckým a jiným workshopům. „Prozatím máme plán takový, že budeme pracovat přibližně tři hodiny odpoledne a dvě hodiny večer,“ vysvětlila Wechová. Záleží však na klientech a na tom, zda a jak to všechno budou zvládat. „Celkově půjde o spolupráci asi třiceti lidí. Naše skupina má čtrnáct členů. Sdružení čítá na 25 klientů, přičemž se ji zúčastní zhruba polovina,“ doplnila.

Jedná se o první ročník tohoto projektu. Organizátoři zatím nevědí, zda se z nějstane tradice, ve které budou dále pokračovat.

Autor: Kamila Císařová

2.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby na Královéhradecku.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Sobotka - Náchod B
10

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Rychnovsko - Kompletní výsledky parlamentních voleb ze všech měst a obcí v okrese:

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení