V rámci preventivní kampaně Policie České republiky Královéhradeckého kraje „Chci být vidět" a BESIP „Vidět a být viděn" se policisté rozhodli oslovit nejmladší účastníky silničního provozu a formou hry a názorných ukázek jim vysvětlit, jak důležité je se v silničním provozu zejména za snížené viditelnosti pohybovat a být při tom viděn. Tedy s reflexními prvky, které také krajský koordinátor BESIP pro děti přivezl.

Reflexní prvky

Děti si mohly vyzkoušet a odnést reflexní vesty, reflexní pásky, reflexní nalepovací zvířátka nebo značky upozorňující na nebezpečí nebo zastavující řidiče reflexní značkou STOP. Policisté dětem vysvětlili, jak moc důležité je, aby budoucí školáci měli aktovky do školy, bundy, boty nebo další doplňky označené reflexními prvky, stejně tak jako přilby, koloběžky nebo kola.

Policisté dětem rozdali názorné letáčky pro rodiče, aby i dospělí mohli nastudovat, jaký rozdíl ve vzdálenosti a reakci je pro řidiče, pokud na silnici spatří osvětleného či neosvětleného chodce nebo cyklistu. Problematiku, která se v současné době už týká všech a která je v dnešním hustém silničním provozu doslova životně důležitá, tak přednášející zkusili popsat i těm nejmenším a nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu.

Přestože děti se s dopravní výchovou teprve seznamují, zejména předškoláci měli výborné znalosti, za které jim policisté spolu s panem Hoškem rádi zatleskali.
Aby děti neměly dopoledne jen plné nezáživné teorie, venku na ně čekalo policejní auto a výstroj a výzbroj pořádkové jednotky spolu s ukázkou dechové zkoušky na zjišťovaní alkoholu v dechu u řidičů, a přestože zima nepříjemně zalézala pod oblečení, děti jednotlivá stanoviště opouštěly jen nerady.

„Věříme, že alespoň náznak povědomosti o tom, že lépe je být viděn než neviděn, jsme v malých šikovných hlavičkách naší budoucí generace zanechali," uvedla Alena Kacálková, rychnovská policejní mluvčí. ⋌(ak, six)