VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Měl by se podle Vás znovu zavést trest smrti?

Rychnovsko - VÍKENDOVÁ POROTA DENÍKU: Ptali jsme se známých osobností Rychnovska, zda by měl být podle jejich názoru obnoven trest smrti a v jakých případech by měl být využíván?

30.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ archiv

MARIE OTAVOVÁ, Ředitelka společnosti Kultura RK

Vzhledem k definitivnosti trestu smrti je třeba obrovské obezřetnosti v jeho udělení, může zde dokonce i v současnosti hrozit v některých zemích hrozba justičních omylů, tak neblaze proslulých u nás ve 40.-50. letech. I když někteří příznivci trestu smrti ho považují za jediný spravedlivý trest, na rozdíl od odpůrců, kteří připomínají právo každého člověka na život, já chápu udělení trestu smrti jako zcela výjimečný trest, který by se měl uplatnit pouze u masových genocid, u fanaticky vykonávaných vražd, kde společenská nebezpečnost je vysoká a předpokládá chladnokrevně záměrně připravované vraždy. Bohužel je v současném světě zcela  nereálné uvažovat o tom, že by lidé dospěli sami  k tomu, aby se vyhnuli válkám, genocidě, náboženským svárům a jiným deliktům. Proto  i když je pro mne trest smrti něčím velmi tvrdým, myslím, že by měl být trestem například pro Andrease Brejwika, jehož společenská nebezpečnost je obrovská. Doufejme, že se podobní lidé neobjeví u nás.
Verdikt: ANO

PAVEL ŠTĚPÁN, Vedoucí Společenského centra v Dobrušce

Otázka přichází příznačně v době  rozkrývání tzv. „metanové tragédie." 25 mrtvých!  Ale ovšem není horší trest pro odsouzeného si odpykat 20-25 let za mříží vězení než mu  okamžitě ukončit život? A co známé případy justičních omylů? A to nebudu komentovat nezávislost některých našich soudních orgánů. Dle mého názoru je  dlouhodobé odnětí svobody (i doživotní) tím nejlepším prostředkem, jak odsouzeného jedince řádně potrestat!
Verdikt: NE

FRANTIŠEK KINSKÝ, hrabě a majitel zámku v Kostelci n. O.

Ve Starém zákoně stojí oko za oko, zub za zub, i zákon šaria je založen na stejném principu, ale..... mezitím již uběhlo několik století a postoj společnosti k trestu smrti se změnil. Omlouvám se tímto všem, kteří se osobně setkali s násilným trestným činem u svých blízkých, který skončil smrtí a pachatel byl dopaden.Rozumím té strašné bolesti ze ztráty blízkého člověka a pak i rozumím přání po odplatě a nejvyšším trestu pro zločince. Rozumím, ale přesto s trestem smrti nesouhlasím. Trest smrti je absolutním trestem, neopakovatelným a neopravitelným v případě omylu a navíc trestem v případě potřeby, například politické objednávky, zneužitelným. Neříkejme si, že ty doby jsou již za námi. Ano jsou, tady a teď. Ale jinde v Evropě? Jinde ve světě? Takže moje odpověď je jednoznačná – již nikdy nezavádět.
Verdikt: NE

Verdikt poroty je rozporuplný. Spíše však převládá názor, že trest smrti je něčím snadno zneužitelným.  Také je verdiktem konečným, bez možnosti nápravy.

Autor: Redakce

30.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klára Dostálová

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Ilustrační foto

Častolovická ulice se otevřela autům. S měsíčním zpožděním

Kraj dostal nové léčebné zařízení

Královéhradecký kraj - Nová hyperbarická komora se v pátek v 11 hodin slavnostně otevřela v Rehabilitačním ústavu Hostinné. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno léčebné zařízení tohoto typu, a to právě v Hostinném.

Studenti v kraji volili hlavu státu

Královéhradecký kraj - Výsledky studentských prezidentských voleb jsou už známé. Středoškoláci nanečisto volili prezidenta i na středních školách Královéhradeckého kraje.

Dětenický betlém znovu ožívá

Královéhradecko, Dětenice - Příběh dětenického betléma, jehož počátek se datuje do devatenáctého století, ožívá v jednadvacátém století.

Zima, vítr, sníh. Běželo se znovu až do oblak

Východní Čechy, Dolní Morava - Pocitových mínus deset hlásil meteoservis na hřebeni sjezdovek na Dolní Moravě. „Krásné zimní počasí,“ radoval se Ondřej Fejfar, který tu na třetí pokus vyhrál Běh do oblak. Krutý přes tříkilometrový výšlap a zároveň parádní zahájení zimní sezony pod Králickým Sněžníkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT