Důvodem bylo nedávné udělení obecních symbolů ze strany Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Akce byla zaměřena především jako setkání místních obyvatel, ale zváni byli všichni přátelé této horské obce. Kromě pohoštění byla připravena střelba z luku, skákací hrad pro děti a vystoupení skupiny historického šermu.

Podoba není náhodná

Prostoru ve stanu však dominoval nový vyšívaný znak a prapor. Představitelé obce o něj začali usilovat asi před rokem. Po prvotní schůzi oslovili heraldika, který vypracoval několik návrhů podle zadaných kritérií. Z těch si pak zastupitelstvo obce vybralo ten, který putoval do sněmovního podvýboru pro heraldiku. Jeho podoba nebyla náhodná. Mostní oblouk symbolizuje nedalekou Zemskou bránu a medvědí hlava se podle pamětníků objevovala na dřívějším znaku Neratova, jež dnes spadá do katastru obce Bartošovice.

Jsou to patrioti

Vedle zviditelnění obce jde podle starosty o projev patriotismu. „Máme u nás družstvo stolního tenisu a jeho členové již umístili nový symbol na své dresy,“ doložil starosta obce Kostas Kotanidis.

Přestože nové symboly slavily premiéru, samotné Ledříčkovy slavnosti ne. Akce se konala již popáté a vždy se našel nějaký důvod k tomu, aby se zdejší obyvatelé sešli. „Poprvé jsme si připomínali první písemnou zmínku o obci. Je dobré, když se mohou lidé sejít při nějaké příležitosti. Letos je to navíc spojené se ziskem nového znaku a vlajky,“ dodal Kostas Kotanidis.

Vedle shlédnutí nové vizitky obce mohli návštěvníci prověřit své dovednosti například při střelbě z luku nebo posedět se sousedy.

(mif)