Deník zjistil, že občané na Rychnovsku vyhlédávají lékaře až v momentě, kdy selže samoléčba. Nechtějí být v zaměstnání zbytečně nemocní. Na uzdravení si raději berou dovolenou. Léčitele vyhledávají, když jde o velmi vážná onemocnění. Lékárny neregistrují narůstající zájem o volně dostupné léky.

Krajní řešení

V kostelecké lékárně Marie Horákové nezaznamenávají vyšší poptávku po volně dostupných lécích. „Situace je zhruba stejná jako v závěru loňského roku,“ komentovala aktuální stav Marie Horáková.

„Většina lidí v mém okolí a stejně tak já nechce být zbytečně nemocná. Jít k lékaři je pro mě krajní řešení. Pokud na mne leze chřipka, pak si beru dva až tři dny dovolené, nakoupím medikamenty známé z reklamy a snažím se z toho dostat. Jak jsem již uvedla, důvodem nejsou poplatky u lékaře, ale fakt, že si nemohu dovolit marodit,“ prozradila své praktiky Eva Hronovská.

Na léčitele a k dalším alternativním možnostem léčby se většinou lidé obracejí v případech, kdy jsou jejich zdravotní potíže velmi vážné.

Boj prohrál

„Můj otec bojoval pět let s rakovinou hrtanu. Svůj boj nakonec ale prohrál. Jsem ale přesvědčená, že nebýt léčitelů, taťka by zemřel dříve a více by se trápil,“ vzpomněla na smutnou zkušenost Jitka Kozáková.

Pokračovala, že před onemocněním tatínka na léčitele nikdo v rodině nespoléhal. „Dokonce můžu říci, že jsem byla ten člověk, kterého když začala bolet hlava, tak si vzal okamžitě nějaký prášek. Teprve když taťka začal podstupovat chemoterapie, jsme se snažili o léčitelích něco zjistit. Nevěřili jsme v zázračné uzdravení, ale chtěli jsme tatínkovi pomoci lépe snášet jeho stavy po léčbě rakoviny. Nebýt dvou léčitelů, k nimž jsme jezdili, taťka by boj s nemocí prohrál podstatně dříve,“ uvedla.

Renata R. z Dobrušska je zdravotní sestra, ale svému oboru se už nevěnuje. Odešla kvůli financím a náročným službám v nemocnici. Nikdy ale nezatracovala alternativní medicínu: „Dokonce jsem se setkala i s řadou lékařů, kteří se této možnosti zcela nebránili. Ale také jsem poznala mnoho doktorů, kteří tento způsob léčby radikálně odmítali. Sama se nyní jen v rodině věnuji reflexní terapii. Je to úžasná metoda a všichni si ji chválíme. K lékaři chodíme v nejnutnějších případech,“ sdělila své zkušenosti.

Homeopatika

„Osobně příliš na léčitele nedám. Mám špatné zkušenosti. Měla jsem značné bolesti zad. S tím přišla celá řada dalších potíží. U lékařů jsem si připadala jako simulant. Tak jsem začala vyhledávat léčitele. Bohužel, jeden ze mě tahal jen peníze a vůbec mi nepomohl. Později jsem na něho slyšela samé negativní reference. Jezdím však do Hradce Králové k vynikajícmu homeopatovi,“ prozradila své zkušenosti devětatřicetiletá žena ze Solnicka.

--------------------------------

 

Vlékárnách na Rychnovsku zákazníci nejčastěji vzimním období kupují medikamenty známé zreklam na chřipky a nachlazení. Podle lékárníků jde o různé sirupy na kašel, spreje na uvolnění horních cest dýchacích, ale i tradiční perlen, ibalgin a další.