Tak trochu i ke svému letošnímu desetiletému výročí se občanské sdružení Mateřské centrum Ratolest rozhodlo, že si daruje menší rekonstrukci svého sídla.

„Teprve budeme žádat o podporu sdružení MAS nad Orlicí, které bude v listopadu vyhlašovat dotační tituly. Rádi bychom pořídili nové dveře, okna a také celou budovu zateplili. Stávající stav je už špatný,okny opravdu hodně táhne a je to zbytečná ztráta tepla. Proto je rekonstrukce opravdu nutná," říká Jana Matušková, předsedkyně občanského sdružení Mateřské centrum Ratolest, s tím, že ačkoli mají teď krásné výročí, oslavy odloží až na příští rok. „Není na to čas."

Sdružení však na rekonstrukci nebude samo, ale spolupracuje s městem, které žádost na zastupitelstvu schválilo.

Potřebují spoluúčast

„Samozřejmě potřebují nějakou finanční spoluúčast, protože částka se nejprve musí zaplatit celá, pak až přijdou peníze z dotace. My jako město jsme o ni žádat nemohli, protože je to buď pro obnovu vesnice, nebo pro neziskovky," vysvětlil Zdeněk Hejna, vedoucí odboru správy majetku města.

Zastupitelstvo už žádost posvětilo a sdružení teď nezbývá než čekat na desátý listopad, kdy by měl být dotační titul vyhlášen a budou známy podmínky. Avšak sdružení nemůže čekat s rukama v klíně, do té doby musí mít vypracovaný projekt.

Celková částka za výměnu oken, dveří a zateplení budovy nesmí ale překročit čtyři sta tisíc korun. „Ještě to nemáme přesně spočítané, ale měli bychom se do této částky vejít. Třeba ji ani nebudeme potřebovat celou. Těch čtyři sta tisíc korun je maximum. Devadesát procent z nich je dotačních a zbylých deset se zavázalo uhradit město," dodal Zdeněk Hejna.

Jelikož občanské sdružení nemá moc vlastních prostředků, pokud by případně dotace nevyšla, bude žádat o pomoc město a také sponzory.

„Pokud ale půjde vše podle plánu, s pracemi by se mohlo začít někdy mezi srpnem a prosincem příštího roku," dodala Jana Matušková, podle níž se maminky s dětmi nejdříve scházely v Sokolovně a až pak jim město dalo k dispozici prostory domečku.

Co je zač

Mateřské centrum Ratolest je občanské sdružení, které bylo založeno na počátku roku 2002. Cílem zakládajících členů bylo a je dávat dětem, které ještě nejsou ve školkovém věku, možnost:

• objevovat svět v novém prostředí s jinými hračkami
• setkávat se se svými vrstevníky, poznávat se, učit se hrát si vedle nových kamarádů a postupně si začít hrát s nimi (zapojovat se do kolektivu)
V mateřské školce se zpravidla  tyto děti mnohem lépe vmísí mezi vrstevníky a lehčeji se jim „opouštějí" rodiče.

Školkovým dětem umožňuje:
• trávit svůj volný čas na různých kroužcích
• absolvovat kurz angličtiny
• hrát si s dětmi různého stáří společně v herně