VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maškary řádily, tradice je vším

Přepychy – Maškary, dobré jídlo, pití, skvělá nálada. To vše zažili místní obyvatelé. V sobotu se tu totiž konal tradiční masopust. Letos to byl již čtvrtý ročník.Přijeli ale i lidé z okolí, aby se na tuto slávu podívali. Pro mnohé byly velkým lákadlem také zabíjačkové hody, které se konaly v hasičárně.

10.2.2014
SDÍLEJ:

Masopust v Přepychách si obyvatelé náležitě užili. Ti v převleku předvedli svoji originalitu. Místní zase rádi pohostili průvod napečenými dobrotami a dobrým mokem na zahřátí. Foto: Vojtěch Podstavek

„Přijeli jsme se podívat i s vnoučaty z Nové Vsi. Moc se nám tu líbí. Jsem ráda, že se takové tradice dodržují," svěřuje Zdeňka Koubová.
Masopustní průvod navštěvoval dům od domu, v každé domácnosti  zazpívali s kapelou a nevěsta se ženichem vyzvali k tanci hospodáře s hospodářkou.

„Získalo to jistou oblibu, každý se těší na masky, které představují spoustu nápadů mladých lidí. Každá rodina předem dostala manuál pro hospodyňky. Před čtyřmi roky se začalo po šedesáti letech a lidé už zapomněli. Tím jim připomene, jak fungují tyto zvyklosti. Například že se musí požádat starostu o právo průvodu," prozradil hlavní organizátor Vladimír Zdeněk.
V manuálu nechyběl ani návod, jaké zajistit občerstvení, společně s letáčkem, který si obyvatelé vyvěsili na plot, pokud měli zájem o návštěvu maškar.
Hlavní postavou a řečníkem byla maska Masopusta, ten byl  jakýmsi vůdcem a dohlížel na celý průvod.

Byl vedoucím všech převlečených.
V převleku Masopusta vystupoval syn hlavního organizátora.
„V této masce chodím podruhé, mělo by se to střídat, ale zatím mi to zůstalo. Je to obnovená tradice, které se tu ujala," vysvětluje Vladimír Zde.
Ten také dodává, že letos je v průvodu zhruba pětadvacet lidí, což je standard. Maškary by měly do domácností přinést blahobyt a spokojenost.
Masky byly přehlídkou originality a také tradice.

Objevil se tu samozřejmě ženich s nevěstou, medvěd, čarodějnice, ale také smrťák a řeznice.
„Už v loni jsme chodili za řeznice, účastníme se pokaždé. Chodíme společně, byli jsme už i za kočky a vodnice. Jsme Přepychačky. Díky téhle tradici se obyvatelé stmelí, starší lidé mají radost, že k nim přijdeme," svěřují řeznice Anna Uhlířová a Růža Geletová.

Průvodem šel také smrťák s kosou, ten zastavoval společně se strážci zákona i projíždějící auta.
„V převleku vystupuji po druhé,  ten už mi zůstane.

Smrťákem budu napořád. Jsme tu dobrá parta,  samí kamarádi. Tradice není dobrá jen pro nás, co se účastníme, ale i pro ostatní obyvatele, protože vybíráme dobrovolný příspěvek, který se pak dotkne i jich. Může se za to koupit něco obci," vysvětluje v převleku David Prát.
Obyvatelé rodinných domků masky nadšeně vítali. „Je to vesnická tradice, peču koláče, koblihy, připravuji chlebíčky," uvedla Ilona Jirušková.

Autor: Stanislava Preclíková

10.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení