„Bohužel už loni jsme žádný masopust neměli. Postupem času začalo zájemců ubývat. Hlavně mládež o to nejeví zájem. Chodilo už jen pár rodičů s dětmi, proto jsme tuto tradici radši zavčas přerušili," svěřuje starosta Bystrého Václav Drašnar.
Ten také dodává, že  problém byl opravdu pouze v nezájmu. S finanční stránkou to nemělo nic společného.

Masopust a jeho historieNejstarší zmínky o masopustu v Čechách pocházejí už ze 13. století.
Masopust slavili všichni, od nejchudších po panovníky.

Čeští králové strojili bujaré hostiny, kam zvali nejen šlechtu, ale později i zástupce městského stavu.

Už v této době se ovšem objevovaly značné výhrady k nadměrnému pití, nestřídmosti v jídle, bláznivým kouskům a rozpustilým písním.

K masopustu neodmyslitelně patřily také zabijačky a vepřové hody.

V hostincích probíhalo tradiční „pochování basy", které symbolizovalo konec tanečních a hudebních veselic.

Kde se konají
Přepychy – 8. února
pořádá sbor dobrovolných hasičů a místní občanské sdružení

Lično, Radostovice, Ostašovice – 1. března,
pořádá SDH Lično

Orlické Záhoří – 1. března, Masopustní veselí, ochutnávka zabíjačkových specialit

Rokytnice v Orlických horách – 1. března,
tradiční masopust

Lukavice – 4. března
pořádá základní škola

Tuto kulturní akci si organizovaly místní noviny, které použily finance z jiných kulturních akcí. Obec tedy na masopust nijak nepřispívala.
Přesto stále věří, že v Bystrém se tradice opět časem oživí. Přece jen se tu v průvodu vystupovalo už dvacet let.

„Myslím, že je to pouze otázka času, až nastoupí jiná generace, věřím tomu, že masopusty opět budou vítané. Až  vyrostou ti, co chodili v převlecích jako malé děti, zájem se snad znovu objeví," dodává Václav Drašnar.
S termínem masopustu je nerozlučně spjatá obec Lično.

Zde chodí maškary přes tři vesnice. Tradice se tu stále drží, a to  již od třicátých let.Od té doby nebyla nikdy přerušena.
„Je to tu už zažité, obyvatelé se na to vždy těší. Nesetkali jsme se s nijak zápornými ohlasy. Je to dáno i tím, že se masopust pořádá každoročně už opravdu mnoho let. Autobusem se jede nejprve do Radostovic a Ostašovic, pak se pokračuje v Ličně," prozrazuje starosta obce Tomáš Vilímek.
Zájemci tu stále jsou, i když loňská léta prý vystupovaly i početnější skupiny, přesto se tu masopustní veselí neustále drží.

U takové kulturní akce nemůže samozřejmě chybět kapela a hlavně pilní organizátoři. V Ličně se každoročně střídají hasiči a Sokol. Hlavní osobou tu však je stále Jan Hartman, který masopust připravuje čtyřicet let. Nebojí se ani navléci do kostýmů.
„Co si pamatuji, tak se tu masopust chodí, jen válka ho přerušila, v té době se slavit nesmělo. Jinak je to neporušená tradice. Sám jsem se začal účastnit, když mi bylo třináct let, do maškarního jsem se převlékl asi pětatřicetkrát," prozrazuje Jan Hartman, jeden z hlavních organizátorů průvodu.

Ten se také svěřuje, že u nich se maškary tradují i v rámci rodiny, na masopustu nesměl nikdy chybět ani jeho tatínek a děda. Organizace průvodu však není nijak jednoduchá. Musí se zajistit oběd, kapela, autobus, plakáty.
„Finanční stránku máme vyřešenou, lidé, které navštívíme, nám mohou přispět a z těchto peněz pak vše zaplatíme, zatím se nám nestalo, že by to nestačilo. Chci, aby se tradice držela i nadále, proto se to snažím předat těm mladším," upozorňuje Jan Hartman, který je starostou  místního sboru dobrovolných hasičů.
Zájem ličenských a okolních obyvatel je stále veliký. Početnost skupin se mění, nejvíce prý bylo v průvodu 45 masek a deset muzikantů.  Zpravidla jich ale bývá kolem třiceti.
Tamní obyvatelé jsou na to již zvyklí, proto maškary náležitě přivítají, mají nasmažené koblihy, připravené chlebíčky a další občerstvení.

Občas se ale přece jen stane, že někteří lidé nechtějí masky pouštět k domu, na to jsou už připravení v Přepychách.
Letos poprvé tu zavedli novinku, každému do schránky dali organizátoři barevný letáček. Ta rodina, která má zájem, aby ji masky navštívily, připevní si ho na branku. Průvod tak bude vědět, kam má  jít a kde si to nepřejí.
„Masopust pořádáme po čtvrté, organizují ho dobrovolní hasiči a občanské sdružení pro Přepychy. Ti si sami řeší i finanční stránku. My přispíváme spolkům nepřímo, tedy na jiné akce," uvedl starosta Přepych Josef Petera.

Masky jsou v každém průvodu opravdu rozličné, nesmí ale chybět postava Laufra, nevěsta se ženichem, medvěd, kominíci pro štěstí a také policista, který sjednává pořádek a zastavuje auta. Převleky se také mění podle situace, v době, kdy vyhráli hokejisti mistrovství, samozřejmě účinkovali i na masopustu.