Pozornost se na nyní pětašedesátiletého inženýra, odborníka na programování, marketing a management, vysokoškolského pedagoga obracela v životě několikrát. Naposledy před nedávnem, kdy předseda vlády Mirek Topolánek udělil bratrům Mašínovým medaili. Rošický je přesvědčen, že jeho otce nemuseli zabíjet. „Tigrid nebo Peroutka, také utekli na Západ a bojovali proti komunistickému režimu. Kde Mašínové vyhlásili otevřeně nějaký boj?“ nechápe syn zavražděného. Kdyby se s Mašínovými setkal, co by jim řekl? „Nebavil bych se s nimi,“ odpovídá vyrovnaně.

Před tragickou událostí žili manželé Rošičtí se synem Stanislavem u Čáslavi. Otec Josef pracoval v továrně Kovolis v Hedvikově. „Můj otec po maturitě na obchodní akademii narukoval. Udělal si kurz poručíka, pak bojoval v Itálii. Později v Kovolisu vyhrál konkurz na prokuristu této firmy. I komunisté ho později nechali dělat účetního, protože byl fachman. 2. srpna 1952 jsme měli jet na dovolenou. Otec však udělal gesto a jel pro peníze do banky místo pokladníka, který míval manka,“ vzpomínal Rošický na osudové rozhodnutí.

Námitky, že měl jeho otec peníze Mašínům vydat, odmítá: „Jaký by to mělo smysl?“ ptá se. Míní, že rozhodování jeho otce nemohlo být lehké. Pokud by peníze vydal, řekli by, že sloužil starému režimu. A ptali by se, proč se najednou rozhodl pro ně jet. „Třeba proto, aby jim je právě dal, řekli by určitě,“ vypráví Rošický. Hne mu vždy žlučí, když se tvrdí, že jeho otec sloužil režimu, protože měl pistoli. „Kde se vozí hotovost, vždy je ozbrojený doprovod, před Listopadem i po něm.“

Vadí mu i to, že nikdy nikdo neřekl, jak se komunistický režimu zachoval k pozůstalým obětí Mašínů. „V sobotu se to stalo, v neděli podnikový ředitel mamince kondoloval a hned jí řekl, že musíme vyklidit podnikový byt, že na něj nemáme nárok. Měli jsme také dostat roční otcovu mzdu. Po dlouhých tahanicích nám milostivě dali půlroční a ještě tři dny před měnovou reformou,“ vzpomíná. Šokem pro něj bylo srocení lidu na továrním dvoře po tragické události. „Střílelo se, peníze jsou pryč,“ slyšeli od lidí. Maminka se ptala, co je s jejich tatínkem. Paní, to nás nezajímá, ale fuč jsou naše poctivě vydělaný peníze, řekla jí nějaká služka. „To jsem pochopil význam pojmu lůza, protože tahle soudružka pak brečela, když umřel Gottwald,“ popsal další z momentů, který mu utkvěl v paměti.

Na politickou orientaci svého otce má mlhavé vzpomínky, sympatizoval prý s předválečnou sociální demokracií. „Je ironií osudu, že tato strana po válce vletěla pod křídla Klementa Gottwalda,“ komentuje zvrat.

Jak tragická událost v necelých deseti letech dále ovlivnila jeho život? Jedině v tom, že se naučil starat sám o sebe, protože jeho rodiče již byli starší. Ze šťastného dětství náhle přeskočil do dospělosti. Nikdy si nepřestal vážit své maminky, která všechno ustála a také ho v těžkých finančních poměrech živila na studiích v Praze. „Vdovský důchod měla 700 korun, rýsovací souprava na vysoké škole stála 400,“ uvádí pro představu.

V roce 1968 měl i možnost emigrovat, jako jeden z prvních programátorů by se na Západě uživil. Nepřestal však být vděčný mamince a nechtěl ji opustit. Stejně jako své přátele a ani milovaný Rychnov, kam se odstěhovali do poděděného domku. Za svůj jediný domov považuje totiž právě město pod Orlickými horami.

Svůj život bez hořkosti považuje za šťastný, vadí mu jen pitomost některých lidí. A přeje si už jen zdraví.