VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin na bílém koni sníh nepřivezl. Rohlíčky však nechyběly

Kvasiny /FOTOGALERIE/ – Přestože sněhová nadílka je podle meteorologů ještě stále v nedohlednu, ve svátek Martina nemohl chybět jeho průvod, kde jel sám „svatý" na bílém koni. Tradiční akci uspořádala Kulturní komise v Kvasinách a nedělní odpoledne si tady užilo více než sto dětí spolu s rodiči.

13.11.2012
SDÍLEJ:

Průvod, v jehož čele jel Martin na bílém koni, se vydal obcí, aby děti u domů rozpálily svíčky, které symbolizují teplo a lásku v lidských srdcích. Na konci průvodu na všechny čekalo malé občerstvení v podobě rohlíčků a horkého čaje. Foto: Obec Kvasiny

Než se děti za doprovodu Martina vydaly na cestu obcí, dozvěděly se něco o dávné legendě a také proč budou u domů rozsvěcet svíčky. Ty totiž symbolizují teplo a lásku v lidských srdcích a tak bylo potřeba ji předat dál.

Na konci průvodu na všechny čekalo malé občerstvení v podobě doma upečených svatomartinských rohlíčků ve tvaru podkovy a horký čaj na zahřátí.

Svatý Martin

Svátek svatého Martina byl jedním z nejoblíbenějších svátků v roce. Čeledi končívala sjednaná služba, dostávala mzdu a hledala nového hospodáře, případně o rok prodlužovala dohodu. V tento den se uzavíraly smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem, ponocným a dalšími lidmi. Konávaly se dobytčí či výroční trhy. Hojně se pořádala martinská posvícení.

Toho dne se hodně slavilo a existují hojné záznamy o rozpustilostech, ba i výtržnostech,prováděných "martínky" – čeledí. Tradici, zvláště ve vinařských oblastech neb je Martin také patronem vinařů, má v tento den také slavnost nového vína.

Legenda o husách

Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Tomu ale předcházela tato příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily.  Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

Kdo byl tento oblíbený světec?

Svatý Martin z Tours - narodil se 316 či 317 v Savarii, zemřel 8. listopadu 397 v Candes; 11. listopadu byl pohřben v Tours. Byl římský voják, poustevník a biskup v Tours. Stal se jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších svatých a patří mezi první nemučedníky, které církev označila za svaté. Je zakladatel prvních klášterů ve Francii. Svou misijní činností horlivě potíral pohanství a obracel lidi na křesťanství. Je znám díky legendě, kdy se rozdělil se žebrákem o svůj plášť.

Pranostiky na svatého Martina

• Na svatého Martina, bývá dobrá peřina.
• Na svatého Martina kouřívá se z komína.
• Martinův led, bude vodou hned.
• Svatý Martin přijel na bílém koni.
• Na svatý Martin, ještě se vrátím, ale na svatého Mikuláš mě tu najisto máš.

Autor: Silvie Špryňarová

13.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B
10

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Počítání volebních hlasů.

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení