Další důvod k úsměvu má vedení města a všichni, kdo v něm žijí. A nejen ti. Stejně se může usmívat i polský Radkow. Společným jmenovatelem pro obě města je jméno opočenského rodáka Františka Kupky.

Jeho okouzlení barokem jej vedlo k cestám do Vambeřic, které dnes patří k Radkowu, tenkrát určitě netušil, že právě jeho láska k oběma městům je jednou spojí. A využít takového spojení je dnes cílem většiny partnerských měst. Důkazem je dotace, jejíž smysl je jediný: splatit dluh velkému malíři, pomoci při cestě poznávání jeho díla všem, kdo Františka Kupku poznat chtějí.Tak to vidí i opočenský starosta Štěpán Jelínek, který získané prostředky, jejichž výše se vyšplhala nad 800 000 korun, vítá pro přípravu dalších akcí.

Tou první je plánovaná výstava v Mariánském kostelíku. „Už vloni na podzim mohli návštěvníci tohoto prostoru obdivovat Kupkovy abstrakce, na konec března pro ně chystáme další velké překvapení,“ těší se už dnes starosta.

Důvod k radosti je namístě. Zatímco minulá výstava byla výsledkem spolupráce s Národní galerií, tentokrát přibyl „mecenáš“ další. Muzeum Kampa poskytlo Opočnu digitální kopie studií ke Čtyřem příběhům bílé a černé. V krásném prostoru se tak spojí Kupkova barevná abstrakce s černobílými dřevoryty.
Dotace, díky které se Opočno může pustit do tohoto kroku, a není to krok poslední, je určená na propagaci cestovního ruchu a posílení kulturních vazeb mezi Opočnem a Radkowem.

A že k posílení vazeb dojde, je už víc než jisté. Výstava totiž nepotěší jen návštěvníky opočenského kostelíku. „Ano, je to tak, opočenská výstava bude zapůjčena i Radkowu, kde bude na čas umístěna v jejich historické radnici. Kupka tak opět výrazně přispěje ke spojení mezi našimi městy,“ potvrzuje Štěpán Jelínek.

Vytahuje Opočno další eso z rukávu?


I tak se dá mluvit o získání Kupkových studií ke Čtyřem příběhům bílé a černé z pražského Muzea Kampa. „Soubor obsahuje celkem sedmatřicet studií. Především díky velké vstřícnosti paní Medy Mládkové získalo Opočno kopie všech. Část představíme již v březnu společně s Kupkovými abstrakcemi, jejichž kopie nám v září poskytla Národní galerie v Praze, ale plánujeme i samostatnou výstavu celého souboru,“ prozrazuje starosta Opočna Štěpán Jelínek. Samostatnou expozici si soubor rozhodně zaslouží. Už jeho název to napovídá. Čtyři skupiny, „Čtyři příběhy“, které k sobě patří.   

Dana Marková