Zvláštní ovšem je, že list toho samého konopí zcela legálně zdobí etiketu speciálního piva, které vyrábí pivovar v Nové Pace . „Je to s posvěcením kriminalistického ústavu, bez jeho souhlasu bychom si uvést výrobek na trh nedovolili,“ podotkl ředitel pivovaru Jaromír Bulko. Výrobků s „marihuanovým“ motivem je na českém trhu víc.
Policie šetří Pencovy kontroverzní plakáty na vlastní popud. Žádné trestní oznámení mu nepředcházelo. A pro dvojí metr má vysvětlení. „Věc jsme začali šetřit na základě článku, který se objevil minulý týden v Hradeckém deníku a v němž Penc vystoupil se svými názory. Plakát to pouze dokresloval,“ uvedla policejní mluvčí Hana Klečalová.
Nekouřit, léčit!
V inkriminovaném článku z 10. října ale Penc kouření marihuany nijak nepropaguje. Právě naopak. Ale odkazuje na léčebné účinky konopí. „Vyrábí se (z něj) spousta léčebných prostředků a mastiček na ekzémy, na léčbu lupénky, Alzheimerovy choroby i roztroušené sklerózy,“ tvrdí Penc v Hradeckém deníku. A dále kritizuje, že kvůli marihuaně jsou lidé zavíráni. „Samotné pěstování konopí nemůže být trestným činem. Až třetina mladých užívá konopí, nebo chcete–li marihuanu, k relaxačním a léčebným účinkům. Je nesmyslem, aby kvůli tomu byli kriminalizováni,“ píše Penc. Svou plakátovou kampaní reaguje na řadu případů z poslední doby, kdy policie začala uživatele marihuany stíhat.
A nejde jen o teenagery. Z pěstování drog ve velkém nedávno policie obvinila 82letou důchodkyni z Bruntálska. Ta marihuanu nechávala kouřit svého vnuka. Policie u ní zadržela nevídané množství „trávy“ – dvě kila. „Jde mi o rozpoutání veřejné diskuze o přetrvávající a nesmyslné kriminalizaci marihuany. Je to obrovské tabu, které se svými letáky snažím prolomit,“ říká Penc.
A dodal, že k výslechu na policii si s sebou vezme do jedné ruky konopný džus, zakoupený v běžném obchodě, a do druhé novopacké konopné pivo. Budou argumentem a zároveň otázkou policii, v čem se propagace konopí v Pencově podání liší od obou výrobků. THC, tedy droga obsažená v marihuaně, je přítomna i v novopackém pivu. „Ale v podprahovém množství,“ říká ředitel pivovaru.
Penc podle svých slov zaplatil kampaň ze svého, stála ho 14 tisíc korun. Ve východních Čechách kandidoval za Zelené do parlamentu, znám je především jako chovatel koz.
Ach ta slovíčka…
Ani Strana zelených, která razí heslo „ne legalizaci, ano dekriminalizaci marihuany“, nemá úplně jasno, jaký by mezi oběma pojmy byl rozdíl v praxi. „Dekriminalizace znamená, že by přestali být stíháni lidé za to, že si vykouří jointa. Legalizace by naproti tomu umožnila, aby marihuana byla volně na trhu,“ vysvětluje mluvčí Zelených Eva Rolečková. Jenže když se jí zeptáte na názor, zda by v případě té „dekriminalizace“ měli být nadále stíháni lidé, kteří onoho jointa nabídnou kamarádovi (ať zadarmo, či za peníze), začne lapat po dechu. „To je už hodně konkrétní, do takových detailů to teď není jasné.“ Jenže to nejsou detaily, nýbrž časté případy, kdy jsou „huliči“ popotahováni policií.
Mastí z „trávy“ léčí dětem odřená kolena
„Konopná mast se u nás doma výborně osvědčila,“ tvrdí Pavel z Orlickoústecka. Sám si mastičku vyrobil před třemi lety podle návodu staženého z internetu a nedá na ni dopustit: „Pomáhá velmi rychle, třeba když si naše děti narazí koleno, dostanou vyrážku nebo mají odřený nos při rýmě.“
THC má výrazné antibiotické účinky, což prokázali vědci již v 60. letech. „Pro výrobu masti je však třeba samičí, nikoliv samčí květenství,“ upozorňuje Pavel, který vystudoval zdravotnickou školu.
Kromě rostliny a bílé vazelíny, která je běžně ke koupi v lékárně, není k přípravě masti nic víc potřeba. Směs se musí několikrát převářet a louhovat, takže trvá zhruba měsíc, než je zázračný lektvar hotov.
Pavel pracuje s problémovou mládeží a ví dost o drogových závislostech, přesto je přesvědčen, že marihuana není nebezpečnější droga, než jsou u nás užívané společensky tolerované drogy jako alkohol či tabák. „Z historického hlediska bylo uvedení embarga na konopí způsobeno tlakem farmaceutických společností,“ říká, „z jakého důvodu není užívání durmanu a lysohlávek trestným činem? Jde rovněž o přírodní produkt, mnohem nebezpečnější, ale holt není konkurencí chemickým lékům…“
Legalizace by podle něj vypálila rybník dealerům. „Ale je třeba mít daná jasná pravidla ohledně nákupu, prodeje či pěstování,“ podotýká a dodává: „Vyrábět alkohol je také nelegální, pokud nemáte patřičné povolení.“ (tas)