Předchozí
1 z 10
Další

První zastávkou může být Deštné v Orlických horách. Najdete tady hned několik atraktivit. Na cestu do minulosti se můžete vydat do Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel. Navštívit lze také Ateliér zvonaře a hrnčířky.

K výletům láká Kačenčina pohádková stezka, zábavu si užijete v lanovém parku, vyzkoušet můžete fotbal golf, Adventure golf, pumptrackovou dráhu, longboard, terénní tříkolky, čtyřkolky, terénní kolečkové brusle…

Oblíbeným cílem mnoha turistů je Šerlich. Láká k výletům, zastávkou k Šerlišskému Mlýnu pro vás může být Masarykova chata, kde se můžete před nijak náročnou trasou občerstvit. Pokud se vydáte k vrcholu Velké Deštné, nebudete litovat. Od roku 2019 je tu otevřena nová rozhledna, skýtající kouzelné výhledy. V anketě Klubu přátel rozhleden byla vyhlášena dokonce nejkrásnější rozhlednou roku a nese i krajský titul Stavba roku 2020.

Milovníci vojenské historie nemohou vynechat při návštěvě Orlických hor vojenskou pevnost Hanička z meziválečné doby. Tvrz byla v roce 2006 vyhlášena kulturní památkou.

Zdroj: Jana Kotalová

V minulosti se stala jakýmsi otloukánkem, a to nejen v časech německé okupace, kdy zde němečtí vojáci testovali účinnost jedné z tajných zbraní třetí říše, speciálních protibetonových granátů Röchling. Největší šrámy však utrpěla v době, kdy si sem národní podnik Kovošrot jezdil pro materiál jako do samoobsluhy.

Dělostřeleckému srubu se vrátila po několika desetiletích podoba z poválečných let a usazen v ní byl také zvon, o který přišel. Díky aplikaci Visit More pak dokonce Hanička ožívá i ve virtuálním světě.

Dělostřelecký srub R-S79 Na Mýtině. Je součástí pevnostního systému dělostřelecké tvrze Hanička. Na snímku je nový zvon.
Hanička má po více než půlstoletí zpátky svůj zvon a čeká na zbraně, virtuální

Haničku najdete nad Rokytnicí v Orlických horách, využít můžete parkoviště na Panském Poli. Pokud byste se tu chtěli zdržet déle, přímo v Rokytnici navštivte Sýpku - Muzeum Orlických hor, mimochodem také Sýpka má podobně jako neratovský kostel prosklenou střechu. Bohatá expozice seznamuje s přírodou této malebné oblasti i s jejími dávnými řemesly a uměleckou tvůrčí činností zdejších obyvatel. A konají se tu také zajímavé akce.

Hotovou pohádkovou vesnicí se stává Zdobnice v srdci Orlických hor. Rodina Dařílkova má na svědomí to, že obec zdobí několik postav z říše fantazie. Ta nejnovější - babka Fujavice - dokonce mluví a hýbe se. Se skřítky k návštěvníkům promlouvá a na „zlobiváky“ dokáže přivolat fujavici, vrtuli roztočí a větru poručí. Stačí zmáčknout tlačítko.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Už samotný vjezd do Zdobnice přitom nikoho nenechává na pochybách, že tato vesnice jen tak všední nebude. Návštěvníky na parkovišti čeká doktor z hor a radí jim, aby všechen stres před vjezdem do obce odhodili do stresboxu, který je tu všem k dispozici. A těch zajímavých figur tady turisté najdou více. Rampušák na saních samozřejmě nemůže chybět.

Český hobitín už svou proslulost získal. Srdce fanoušků Tolkiena v Šedivinách poblíž Kounova, kde se hobití vesnička nachází, zaplesá.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

První domek tu začal stavět už v roce 2012 ještě jako student gymnázia Svatoslav Hofman. Je to malé hobití obydlí s kulatými okny i dveřmi. Rodina mu pomáhala a na některých místech zanechaly svou stopu celkem čtyři její generace. Jiná „nora“ má dokonce komín a díky kamínkům uvnitř se z něho občas i kouří a krášlí ho také malá zahrádka. Vedle stojí útulně zařízená hospoda Zelený drak. Posedět přitom můžete i v tom největším domě U Sudu. Od sezony 2024 však mění pravidla, otevřený bude pouze ve všední dny, a navíc je nutné si předem rezervovat termín návštěvy.

Zemská brána je dalším pohádkovým místem Orlických hor, které prostě musíte vidět. Jde o chráněný výtvor přírody a oblíbený turistický cíl. Pokochejte se pohledem na nejkrásnější úsek Divoké Orlice, jedná se o skalnatý úsek, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech. Most na začátku údolí vystavěli čeští a italští kameníci v letech 1901 až 1903. A právě u něho začíná tři kilometry dlouhá naučná stezka Zemská brána s dvaadvaceti zastaveními.

Malebnou vesničkou s mnoha chaloupkami je Sedloňov. Ten je také domovem Jarmily Haldové, která ve svých kresbách i vyřezávaných sochách vdechla život zdejší princezně Kačence. A zasloužila se kromě jiného také o vyzdobu obecního úřadu. Nikde jinde takový jen tak neuvidíte. Jarmila Haldová má tady svou galerii, jsou tu k vidění i její dřevořezby, betlémy, kresby, ilustrace knížek…

Sedloňovská galerie přitom připomíná i díla dalších členů rodiny Haldových a představuje další výtvarnice spjaté se Sedloňovem, akademické malířky Helenu Slavíkovou - Hruškovou a Helenu Hruškovou - Štefkovou. Kromě toho lze nahlédnout do minulosti sedloňovské školy, vystavené jsou tady kolovrátky, které kdysi byly běžnou součástí vybavení místních chalup a zdrojem obživy, historické saně, lyže, sokolský kroj, staré plakáty zvoucí na divadelní představení a fotografie ochotníků. Ty jsou mezi exponáty jakýmsi zástupcem spolkové činnosti. Stejně jako dochovaná původní opona. „Její autor šel do odsunu. Máme ale i novou oponu od Jarmily Haldové, po vzoru Národního divadla s nápisem Sedloňov sobě,“ vysvětluje starostka.

Pokud budete mít ještě chvilku, vystoupejte k dřevěné faře, naproti níž stojí kostel, také do něj můžete nahlédnout.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

K top cílům v Orlických horách patří poutní místo Neratov, jemuž dominuje obnovený kostel Nanebevzetí Panny Marie s originální prosklenou střechou, která je nyní čerstvě po rekonstrukci. Obnovou v poslední době prošla i hřbitovní kaple, která byla původně presbytářem původního zděného kostela. Srdce návštěvníků pookřeje také při procházce mezi chaloupkami či po Cestě přátelství. Zajít můžete také do zdejšího zahradnictví, hospody, bistra či minipivovaru, který se nachází u nového Jánského mostu, který se stal i spojnicí pro výlety do Polska.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Neratov spadá pod Bartošovice v Orlických horách, kde byste našli také pozoruhodný kostel - sv. Máří Magdalény s výjimečně dochovaným bohatým vybavením interiéru.

Jakýmsi protipólem mu je pak kostel svatého Jana Nepomuckého na Vrchní Orlici, který láká svou syrovou krásou. Žádnou honosnou výzdobu uvnitř nečekejte. Co nestačil nahlodat zub času, o to se postarali nevítaní „hosté“, kteří také svatostánek vykradli. Podařila se tu však už řada oprav a svatostánek je místem konání výstav a nejen hudebních setkání. Ostatně u něj naleznete i poesiomat, který hraje, zpívá, recituje i vypráví.

Jen pro zajímavost - právě tady se natáčely scény do snímku Obsluhoval jsem anglického krále nebo do seriálu Labyrint.

Zdroj: Archiv Hartmut Lux

Jako magnet působí na turisty osada Kačerov v Orlických horách a důvodů je více. Našli byste ji za Prorubkami, zasazenou v krásné přírodě Orlických hor. Kačerov je dnes už jen malou osadou s malebnými chaloupkami a atmosférou, která sem láká nejen množství turistů, ale i milovníky záhad, ty především díky takzvanému „magnetickému“ kopci. Kdysi mívala vesnice i přes 600 obyvatel, dnes byste je spočítali na prstech jedné ruky, většinu tu tvoří chalupáři. V roce 2016 byl Kačerov vyhlášen první vesnickou památkovou zónou v Orlických horách.

Horské středisko Říčky je cílem mnoha návštěvníků v zimě i v létě. Najdete tu krásnou přírodu, kde se nabízí několik turistických tras k výletům. Lanovka vás i s kolem vyveze na vrch Zakletý, který je ideálním výchozím místem na celý hlavní hřeben Orlických hor.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Vyhledávaný je taktéž lanový park, k dispozici jsou dvě dráhy v bikeparku nebo můžete albsolvovat sjezdy na horských kárách a koloběžkách. Nechybí půjčovna kol a elektrokol ani občerstvení.