Chtěla byste raději přivést dítě na svět v domácím prostředí malé porodnice než vedle desítek dalších matek ve velkém zařízení? Brzy asi budete mít smůlu. Česká gynekologická a porodnická společnost totiž přišla s návrhem na zrušení porodnic, v nichž na svět ročně přijde méně než 800 dětí.

„Opatření jsme navrhli proto, aby měli lékaři v zařízeních, kde se vedou porody, dostatečnou erudici a setkávali se i s ne úplně obvyklými případy. Dostatečná praxe by pak mohla být poměrně solidní zárukou bezpečnosti,“ vysvětluje šéf gynekologické společnosti Vladimír Dvořák.

Pokud by ale k takovému opatření došlo, zmizelo by až čtyřicet porodnic. Například v Plzeňském kraji by místo současných šesti míst mohly ženy přivést dítě na svět jen na jednom ve Fakultní nemocnici v Plzni.

„Snižování počtu porodnic nám připadá jako neuvěřitelný krok i v souvislosti s tím, že se stát snaží omezit možnost práce soukromým porodním asistentkám, když jim neuděluje registrace. Neumím si ale představit, jak velká města, jako je Brno či Praha, budou zvládat nápor rodiček, když už dnes se v Praze ženy musí registrovat,“ řekla před časem Deníku ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová.

Jak by mělo zúžení sítě porodnic vypadat?

„Od začátku roku je zařízení placeno podle toho, co udělá, nejen za to, že tam je. To samo přetvoří síť nemocnic. Nicméně minimální limit 800 porodů ročně zatím pouze navrhla odborná společnost a nyní by o problému měla běžet širší diskuse. Ministerstvo tedy teď žádné porodnice neruší, závisí na pojišťovnách, jak péči nasmlouvají. Vždy ale musí zaručit bezpečnost pacientům,“ podotýká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Úřad zároveň souhlasí s odbornou společností, že malý počet porodů snižuje bezpečnost zařízení. „500 porodů za rok znamená jeden a čtvrt porodu denně. A to není moc,“ dodává Sršeň.

S bezpečností velkých porodnic ale nesouhlasí Josef Eim, primář z Nemocnice Vyškov.

„Jedním ze zásadních argumentů, který naopak prokazuje nebezpečnost velkých porodnic, je výskyt HIE, tedy hypoxicko-ischemické encefalopatie novorozenců (je způsobena nedostatečným okysličením mozku a může vést k poruše fungování centrální nervové soustavy, pozn. red.), jejichž nárůst je na klinických pracovištích fakticky o sto procent vyšší než v malých porodnicích. Pravděpodobně to souvisí s přetížeností perinatálních center, jíž jsme svědky po léta,“ uvádí na stránkách Babyweb.cz Josef Eim.

To, jak nakonec bude síť českých porodnic vypadat, je zatím ve hvězdách. Tento měsíc totiž ministerstvo navrhlo, že by cesta do porodnice autem v kterékoliv části republiky neměla trvat nikdy déle než tři čtvrtě hodiny. A v tomto limitu by jedna nemocnice v Plzeňském kraji určitě neobstála.