Malebná ves Neratov, která leží v Orlických horách na hranicích s Polskem, po druhé světové válce téměř zmizela z mapy republiky. Vesnici zasáhl odsun Němců, kteří tvořili většinu zdejšího obyvatelstva. O víkendu bylo však v Neratově tolik lidí, že se zaplnil kostel a tvořily se dlouhé fronty na dorty či guláš. Začaly totiž Neratovské poutní slavnosti.

O víkendu byl pro „poutníky“ připraven i nabitý kulturní program. V sobotu se pořádal dobročinný běh proti rakovině a večer v kostele zahráli hradečtí filharmonici. U pivovaru navíc přibyl nový strom, a to lípa na památku Olgy Havlové. „V srpnu sázíme jen jeden jediný strom na památku bývalé první dámy, jde již o 49. Strom Olgy Havlové,“ uvedla Veronika Cézová z Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Lidé mohli navštívit i řemeslný jarmark, jehož součástí byl také prodej výrobků z chráněné dílny Kopeček. Děti si po celý víkend užívaly malování na obličej, jízdu na ponících a na oslíkovi. Duchovní část programu poutních slavností pokračuje až do středy 15. srpna.

Vdechnutí života

O znovuoživení vsi, která je v současnosti součástí obce Bartošovice v Orlických horách, se zasloužilo Sdružení Neratov a kněz Josef Suchár. Podařilo se zachránit i místní barokní kostel, který v roce 1945 poničila Rudá armáda. Díky citlivé opravě dostal monumentální kostel unikátní skleněnou střechu, byl vyhlášen kulturní památkou a je vyhledávaným poutním místem.