Dnes už může mít všechno svůj svátek, tak proč ne i kniha? To si zřejmě řekla jednatelka společnosti, jež ve městě zajišťuje kulturu, Marie Otavová,  přišla s nápadem uspořádat jednodenní akci nesoucí název Svátky knihy.

„Hledali jsme možnost, jak bychom vzdali hold knize a také připomenuli fakt, že s Rychnovem je spjato neobyčejně široké spektrum autorů, kteří vytvořili řadu zajímavých knih. Proto jsme se rozhodli uspořádat Svátky knihy, které by měly stále připomínat všechny, kteří se na výrobě knihy podílejí," vysvětlila důvody vzniku Marie Otavová.

V Pelclově divadle se  budou dnes prezentovat autoři, vydavatelé, ilustrátoři, fotografové i umělečtí knihvazači. Letošní první ročník je tak příležitostí pro milovníky knih, aby se mohli osobně setkat s těmi, kdo je tvoří.

„Pro letošek jsme vybrali možnost setkání s několika osobnostmi, a to s Josefem Lukáškem, ilustrátorkou jeho knih Jarmilou Haldovou či s režisérkou Pavlou Slancovou, která se v podstatě vždy věnovala i kontroverzním tématům, mezi něž určitě patří i poodhalování tajemství literárních osobností, jakou je i Karel Hynek Mácha," řekla Marie Otavová, podle níž se další ročníky budou zaměřovat tematicky či žánrově.

„První ročník bude kumulovat všechno dohromady, protože budeme  mít i významného hosta Jiřího Fogla, uměleckého knihvazače, a Evu Tobiškovou, která se věnuje ruční výrobě papíru. To budou hosté, kteří se věnují podobě knihy," prozradila Marie Otavová, již nesmírně těší, že Jiří Fogl bude prezentovat největší rukopisnou knihu světa, respektive její maketu, slavnou Codex Gigas.

Marie Otavová také ráda připomene všechny významné osobnosti, které se v tomto regionu významně podílely na tvorbě literatury.

„Věřím, že touto krásnou akcí rozhojníme okruh obdivovatelů knihy, vzdáme jí poctu  jako unikátnímu a jednomu z nejgeniálnějších objevů lidského ducha a oceníme úsilí všech tvůrců, kteří se na její výsledné podobě podílejí," přiznala.

Jelikož jsou letošní Svátky knihy prvním ročníkem, organizátoři musí zjistit, čeho se příště vyvarovat.

„Už nyní je jasné, že příště akci přesuneme na červen, protože některé školy, například gymnázium, by rády přišly, ale nemůžou kvůli maturitám," uvedla spoluorganizátorka Naděžda Kaločová, vedoucí místní knihovny.

Co je na akci připraveno

10.00 Zahájení semináře a uvítání účastníků
10.15 Kouzlo pohádek Orlických hor – beseda s Josefem Lukáškem  a Jarmilou Haldovou
11.00 Mraky Zdeňka Milera – dokument režisérky Pavly Petrákové-Slancové o ilustrátorovi a výtvarníkovi animovaných filmů pro děti
13.00 Karel Hynek Mácha – dokument Pavly Petrákové Slancové
14.00 Návraty Václava Šplíchala, východočeského historika
15.00 Tajemství Ďáblovy bible – dokument mapující vytvoření makety Codexu Gigas v dílně uměleckého knihaře Jiřího Fogla
17.00 zakončení 1. ročníku

V průběhu celého dne se představí regionální vydavatelství, knihařství a tiskárny.