Zemědělci však zatím žádné problémy nemají. „Naštěstí jsme ještě nic neřešili. Nemáme ani čas na to, abychom tak velká pole hlídali,“ uvedl Miroslav Metelka, ředitel Podorlického zemědělského družstva v Ohnišově. Podle něho nejsou schopni všechno kontrolovat. „Na někoho mohou narazit pouze technici, když pracují na poli. Ale ani ti nic nehlásili,“ podotkl ředitel Metelka.

Kontrola úřadu
Svou sklizeň a případné škody pak musejí zemědělská družstva hlásit Celní správě. Ta všechna maková pole eviduje a vyráží na pravidelné kontroly. „Kontrolujeme přímo pěstitele. Dávají nám hlášení, jaký mák pěstují. Zjišťujeme správné odrůdy a výměry polí, na kterých se pěstuje,“ informoval pověřený pracovník Celního úřadu v Náchodě.

Dále uvedl, že žádné případy nařezaných makovic neřešili. „Žádné narkomany na polích nám zemědělci nehlásili,“ uvedl celní pracovník.

Chodí na opium?
Reálná situace může být trochu jiná. O toxikomanech, kteří navštěvují maková pole, ví například Ondřej z Rychnovska. „Všude, kde se mák pěstuje, na něj někdo chodí. Já sám vím o několika lidech,“ přiznal. Je to droga prakticky zdarma a snadno dostupná. „Opium se dá získat jen pár týdnů v roce, takže zrovna teď mají narkomani žně,“ konstatoval Ondřej.

Největší problém vidí v tom, že se pole nedají nijak uhlídat. Omamnou látku podle něho chodí zkoušet hlav〜ně mladí lidé.

Surové opium je v podstatě sušená šťáva z nezralých makovic. Získává se tak, že se makovice naříznou a poté se z nich šťáva setře.
Policie zatím žádný závažný případ na makových polích nešetřila. „Na Rychnovsku s tím nemáme žádný problém,“ uvedl Richard Chaloupka, vrchní komisař kriminální služby okresního ředitelství Rychnov nad Kněžnou.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ