Volební místnosti zející prázdnotou očekává vedení dvou obcí na Kostelecku. Pro nezájem o kandidaturu zde voliči v říjnu k urnám nepůjdou. Vesničky se tedy budou muset po nějaký čas obejít bez starosty.

Necelý měsíc před komunálními volbami panuje v Chlenech a Borovnici klid. Nikdo z obyvatel nepodal kandidátku a pro nezájem se tak říjnové volby nekonají. „Ano, volby u nás nebudou. Je to pro naši obec nešťastná událost. Avšak předpokládám, že zde žijí moudří lidé a ti sestaví odpovídající kandidátku. Než k tomu dojde, život v obci bude nadále pokračovat pod vedením správce,“ informoval starosta Borovnice Karel Urbanec. „Zatím jsme nesehnali člověka ochotného převzít funkci starosty. Kandidátka nebyla sestavena z obavy, že jeden ze zastupitelů pak bude muset dělat starostu. Pevně věřím, že vše dobře dopadne. Jinak mohou nastat nemalé starosti, například v případě žádosti o dotace, kdy je potřeba podpis starosty,“ řekl pětasedmdesátiletý představitel obce Chleny František Krčmář, který se po šestnácti letech rozhodl vedení obce opustit.

Po skončení volebního období dosadí ministerstvo vnitra do daných obcí své zaměstnance. Ti je budou jako správci řídit do doby, než dojde ke zvolení zastupitelstev. Pravomoci správců jsou však omezené. Nemohou nakládat s nemovitým majetkem ani rozhodovat o rozvoji obce.

„Ministr vnitra vyhlásí nové volby do třiceti dnů od vyhlášení výsledků voleb. Do devadesáti dnů od vyhlášení by měly proběhnout volby nové,“ uvedl za ministerstvo vnitra Vladimír Řepka.