Vítězství Nezávislých kandidátů Opočna v komunálních volbách se očekávalo, málokdo však odhadoval, že počet jimi získaných mandátů bude tak vysoký. V Opočně pracuje patnáctičlenné zastupitelstvo, kandidovalo celkem sedm stran. Nezávislí získali sedm mandátů, o zbývajících osm se dělí ostatní strany. Strany mají jasno o složení pětičlenné rady, dva kandidáti se budou ucházet o post místostarosty.

Současný starosta města Štěpán Jelínek (Nezávislí kandidáti Opočna), který získal v letošních komunálních volbách nejvíce hlasů, se již sešel se zástupci všech stran. „Jsme připraveni spolupracovat se všemi stranami, nevidím důvod, proč někoho vynechávat, vždy je to o vzájemné komunikaci a případných kompromisech,“ míní opočenský starosta.

Neformální setkání zástupci stran potvrzují. „Vítám, že jednání jsou věcná a konstruktivní. Je potřeba shodnout se na společných cílech pro nadcházející čtyřleté období a dohodnout se, jak mohou jednotlivé strany zejména lidsky přispět k jejich postupnému naplňování. Zatím se daří nacházet společnou řeč, předběžně jsme se shodli v názoru na složení pětičlenné rady, která by měla zůstat téměř stejná jako dosud,“ sděluje Jaroslav Pultar (ODS).
Nové zastupitelstvo nyní čeká volba starosty a jmenování členů komisí a výborů. Podle Jaroslava Pultara by v nich měli být především lidé, kteří chtějí pro město opravdu pracovat. To považuje za mnohem důležitější než stranickou příslušnost členů.

Nejsložitější asi bude rozhodování o postu místostarosty. „Nové zastupitelstvo zasedá ve středu 10. listopadu, už tam by se mělo rozhodnout. Na místostarostu jsou kandidáti dva, dosavadní místostarostka Šárka Škrabalová ze Sdružení SNK ED a Jaroslav Pultar z ODS, rozhodování asi nebude jednoduché,“ připouští starosta.

Dana Marková