Od spuštění bodového dopravního systému rozdali policisté na Rychnovsku téměř jedenáct tisíc trestných bodů. Čtyřicet motoristů kvůli překročení maximální povolené hranice dvanácti bodů přišlo o řidičský průkaz.
Řidičský průkaz
Jakmile řidič dostane za přestupky dvanáct a více bodů, ztrácí na jeden rok oprávnění řídit v České republice motorová vozidla. Městský úřad ho upozorní, aby řidičský průkaz vrátil. „Bohužel se stává, že někdo si průkaz nechá a na úřad ho nepřinese. Myslí si asi, že se vyhne zákazu řízení,“ uvedl Zdeněk Molcar z odboru dopravy a silničního hospodářství Městského úřadu v Rychnově nad Kněžnou.
Zákaz řízení ale platí i bez vrácení průkazu. „Řidič musí průkaz přinést do pěti dnů od doručení oznámení. I když to neudělá, průkaz zablokujeme a jezdit se s ním nesmí,“ vysvětloval Molcar.
Jezdí dál
Přesto však řidiči s dvanácti body teoreticky jezdit mohou. Pokud budou mít štěstí a nezastaví je policejní hlídka, nikdo na jejich podvod nemusí příjít. „Že řidič průkaz nepřinesl, na policii ani jinam nehlásíme. Pokud ho hlídka nezastaví a průkaz řádně nezkontroluje, nelze proti tomu nic dělat,“ dodal Molcar.
I když řidič – podvodník na strážce zákona narazí, nemusí být odhalen. „Policisté nekontrolují vždy doklady pořádně. Když mě posledně zastavili, jen si průkaz prohlédli a s žádnou evidencí ho nesrovnávali,“ uvedl řidič David Smetana z Týniště nad Orlicí. Sám má na kontě dva body za rychlou jízdu. „Určitě ani netušili, že nějaké body mám. Kdybych jich měl dvanáct, nevědí o ničem,“ je přesvědčen Smetana.
Policisté by ale měli všechny doklady kontrolovat důsledně. „Takové opomenutí by se stát nemělo. Strážník by měl vždy pomocí evidence zjistit, zda není průkaz zablokován nebo jestli řidič nemá soudní zákaz řízení, a podle toho jednat,“ uvedla tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Rychnově Vlasta Lepková. Důkladnost při kontrolování dokladů se policistům vyplatila tento týden. Podařilo se jim zadržet mladíka, který měl řízení vozidla soudně zakázáno.
I když je strážník pečlivý a na řidičův podvod přijde, nemůže mu průkaz na místě odebrat. „Jezdí dál, hlídka jim ten průkaz nesebere. Mají zablokovaný průkaz, ale nikdo s tím nic nedělá,“ rozčiloval se Smetana.
Správní řízení
Policista totiž může řidičský průkaz odebrat jenom v několika zákonem stanovených případech. „Na místě může být průkaz zabaven pouze ve chvíli, když řidič není schopen řízení kvůli alkoholu nebo drogám a také když způsobí těžkou újmu na zdraví,“ vysvětlovala Lepková. Hříšníka tak čeká pouze správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta.
„První chyba je podle mě už na úřadě. Měli by policii o těchto lidech informovat nebo vrácení dokladu razantně vymáhat. Takhle se po silnicích může prohánět kdekdo,“ dodal Smetana.
LUCIE KUDLÁČKOVÁ