Za kolektiv pracovníků lékárny v Trutnově odpovídala Hana Mazancová:
Příčin padání a řídnutí vlasů je hned několik. Důležitou roli hraje dědičnost, kterou je dána délka fází růstu vlasu i počet vlasů, což znamená, že mezi jedinci mohou být velké rozdíly.
Důležitou roli také hraje přeměna takzvaného mužského hormonu testosteronu na dihydrotestoteron.

Pokud je ho v krvi moc, oslabuje vlasové cibulky, což po čase vede k nevratné ztrátě vlasu. Proto mužům nejčastěji řídnou vlasy mezi dvacátým a třicátým rokem, kdy je v krvi tohoto hormonu nejvíce.

Zdravá pokožka ztrácí denně 30 až 100 vlasů, když jeden vlas vypadne, vyrůstá na jeho místě další, problém vzniká, až ve chvíli kdy začne být vlasová cibulka neaktivní a nový vlas již nevyprodukuje.
Mezi příčiny padání vlasů můžeme zařadit i stres, diety, nedostatek vitamínů a minerálů (vit. skupiny B, zinek, železo, měď) nesprávnou péči o vlasy a samozřejmě mohou být příčinou i léky, nedostatečná činnost štítné žlázy, případně cytostatická léčba.

U posledních třech případů většinou po vyřešení příčiny vlasy opět narostou.
Pro zmírnění padání a řídnutí vlasů se doporučuje spíše užívání vnitřních přípravků s obsahem aminokyselin, minerálů a vitamínů, které lze doplnit používáním zevních přípravků šampónů, roztoků.
Návštěva lékaře je vhodná zejména při nejisté příčině vypadávání vlasů, nebo pokud vlasy vypadávají ve větších plochách. Z doplňků stravy můžeme vybrat ty s obsahem aminokyselin důležitých pro aktivitu vlasové cibulky (metionin, cystein), vitamínů (panthenol B5, Biotin H), minerálů (křemíku, zinku), stopových prvků.
Volně prodejné přípravky doporučí v lékárně.

Ze zevních přípravků je vhodná dlouhodobá aplikace šamponů, které zvyšuji prokrvení okolí vlasové cibulky a stimulují růst vlasů. Jedná se například o šampony obsahující kofein.
Vždy musíme pamatovat na to, že je nutné s péčí o vlasy začít včas a vytrvat v ní opravdu dlouho, za minimální dobu je většinou považováno období čtyř měsíců.