Už o víkendu by měly teploty klesnout hluboko pod nulu, sněhová děla tak začnou naplno pracovat. První lyžaři se na sjezdovkách Orlických hor projedou už příští týden.

Zcela připraveni na mrazivé počasí jsou v Deštném v Orlických horách, zasněžovat začnou již dnes. „Pokud předpověď vydrží, příští víkend bychom mohli zahájit provoz. Jednou jsme už zasněžovali, ale z toho jsou jen zbytky. Přírodní sníh tady není žádný. Je téměř jisté, že příští pátek vleky spustíme,“ vyjádřil své plány provozovatel vleků v Deštném František Prouza.

První lyžaři by se mohli po svahu projet v Říčkách v Orlických horách, vleky se tam rozjedou zřejmě už v polovině příštího týdne. „Jakmile klesnou teploty, začneme to chrlit. Vypadá to už na dnešní večer nebo během soboty. Předpověď nám hlásí pět až deset stupňů pod nulou, takže za tři nebo čtyři dny bychom mohli mít dostatek sněhu,“ připustil Petr Kánský ze skiareálu v Říčkách. Provoz o Vánocích je podle něho jistý.

Provoz i o Vánocích

Dostatek sněhu si chtějí připravit i v Sedloňově, aby vydržel až do svátků. „Jen co se teploty dostanou o víkendu pod bod mrazu, tak začneme. Potřebujeme tři dny, abychom měli nějaký sníh. Budeme dělat vše pro to, abychom ho vyrobili co nejvíce. Snad napadne i nějaký přírodní,“ řekl vlekař Václav Sameš ze Sedloňova. Sjezdovky tam budou lyžaři zdolávat od příštího víkendu.

„Děla už máme připravená na svahu. Snad předpověď vyjde a teploty klesnou pod nulu. Provoz bychom chtěli zahájit příští pátek večerním lyžováním,“ připustil provozovatel skiareálu Červeňák v Olešnici v Orlických horách Petr Plodek.

Opatrnější s přípravami zůstávají v Bartošovicích. „Se zasněžováním teprve uvidíme, musíme počkat, až co ukáže příroda. Ještě je měkká zem, takže nevíme, co to udělá,“ shrnul situaci bartošovický vlekař Jan Sotona. (gaš)