Soutěžit v Olešnici budou malí i velcí milovníci a milovnice lyžování na takzvaných jasankách a ve stylovém dobovém oblečení. Na start se v dopoledních hodinách postaví jako první děti. Zápolit se bude během dne ve slalomu/závodu lyžařské všestrannosti, a v jasankrosu. Závod lyžařské všestrannosti bude probíhat dvoukolovým systémem v paralelní slalomové dráze.

„Součástí závodu bude slalom, skok a krátký výběh. Lyžaři budou rozděleni dle vypsaných kategorií. Startovat se bude po dvou v paralelních drahách. Ve druhém kole si dvojice dráhy vymění, do celkových výsledků se časy z obou kol sčítají. Při prezentaci bude znám časový program startu jednotlivých kategorií, abychom omezili čekání na startu,“ popisují průběh klání pořadatelé.

Jasankros - skikross na jasankách se pojede ve skupinkách po šesti závodnících podle startovního pavouka. Z prvního kola postoupí všichni, takže každý si odjede minimálně dva sjezdy. Finálové umístění pak určí vítěze.

Z dílny Zdeňka Frymla v Dobrém. Zleva Michal Martinek, Zdeněk Fryml a jejich "učedník", který zavítal do zdejší dílny, aby se také z tohoto řemesla něco naučil. Byl to dárek od manželky.
Třímetrové lyže i autoveterán. Řemeslníci v Dobrém kouzlí se dřevem

Ale pozor - žádné přetlačování ani jiná nefér taktika se nepřipouští. Každý úmyslný kontakt, jehož cílem by bylo shození nebo vytlačení soupeře z trati, bude potrestán diskvalifikací. Závodníci předvedou svůj um na 400 metrů dlouhé sjezdovce s převýšením 100 metrů.

„Sněhu je dost, je zasněženo i nasněženo. O zábavu na trati se postarají účastníci. Zatím to vypadá, že bude historicky nejvyšší účast. Dokonce se přihlásili i Poláci, přestože to mají k nám nejblíž, ještě tu v minulosti nezávodili. Mají přijet i Slováci a Němci. Jelikož se lze hlásit ještě v sobotu dopoledne, což mnozí využívají, přesný počet závodníků budeme vědět až v sobotu. Ale očekáváme jich zhruba stovku,“ uvedl za pořadatele Michal Martinek.

A zasoutěží si i diváci. Jak dodávají organizátoři, vyhraje nejlepší fanklub, který bude během závodů nejvíce vidět a slyšet. Zvítězit může pouze funclub, který bude férově fandit všem. Nezapomeňte tedy transparenty, zvonce, řehtačky, trubky a další nástroje.

David Adamský z horolezeckého oddílu Hovrch se věnuje znovunalezenému řemeslu vyšívání tradičních podorlických opasků. Výšivka je specifická tím, že se používá paví pero.
David Adamský oživil techniku zdobení opasků pavím perem

Kdo pak bude chtít, může se zúčastnit také soutěže pro malé i velké siláky v přetahování nansenových saní. Nebo soutěže dvojic v běhu po překážkové dráze na upravených lyžích pro dva lyžníky na čas. Zkuste, jak jste schopni spolupracovat s partnerem na jedněch lyžích.

Za pořádáním akce stojí HOVRCH, z.s. a lyžařský oddíl Juráška. Pozornost pak vzbuzuji fešné, znovuvzkříšené orlickohorské kroje členů zmíněného spolku HOVRCH, jejich součástí jsou opasky vyšívané pavím peřím. Úspěchy sklízejí i v zahraničí.

Ustát rovnováhu na jasankách není jen tak.
Když nostalgie starých časů ožívá na svahu v Orlických horách. Díky jasankám

Obléká ho také Zdeněk Fryml, kterého jasanky okouzlily natolik, že je již před řadou let začal i vyrábět. Jak říká, stačí na ně i malý svah a nestačíte se divit: „Tady kolem jsou spíš jen krtčí kopečky. Když se pak postavíte na sjezdovku na jasanky, třeba v Deštném, tak i ten kopec je přímo pekelný,“ tvrdí.

Přihlášky posílejte do 17.1.2024 na info@jasanky.com. Na pozdější přihlášky již nemusí být brán zřetel! upozorňují pořadatelé, ale zároveň připouštějí, že se lze hlásit ještě v sobotu dopoledne, což mnozí využívají.

Startovné:

Dospělí jedna disciplína (Slalom nebo Jasankros) 100 korun

obě disciplíny (Slalom + Jasankros) 150 korun

Děti jedna disciplína (Slalom nebo Jasankros) 30 korun

obě disciplíny (Slalom + Jasankros) 50 korun

Startovné se hradí při registraci v den závodu. V ceně jsou lyžařské vleky ve skiareálu Juráška na celý víkend, upomínkový předmět s logem závodu.

Předepsané vybavení pro závodníky na starých lyžích:

Účastnit se závodu v historickém lyžování může pouze závodník na dřevěných lyžích (u nás řečených "jasankách"), v oblečení odpovídajícím té době. Boty jsou akceptovány pouze kožené, ne plastové lyžáky. V kategorii bez hran nesmí mít lyže jiné než dřevěné hrany a vázání musí dovolit zvednutí paty minimálně 5cm nad podložku, což bude kontrolováno na startu! Z důvodu bezpečnosti bude na startu kontrolována úplnost a bezpečnost vázání, aby nedošlo k tomu, že někomu ujede lyže hned v prvním oblouku. Řemínky musí být všude, kde mají být, nesmí být zpuchřelé, aby se nerozpadly už při minimálním zatížení, a musí být dostatečně dotažené. Závodník nemusí být puštěn na start!

Mohlo by vás také zajímat: v Černé Vodě pořádají závody saní rohatých, nadšenci si je užili i letos:

Zdroj: Deník/Jana Kotalová