Lyžařské výcviky na základních školách nejsou pro každého. Cena kurzu s pobytem šplhá do několikatisícových částek. Ne každá rodina si takovou investici může dovolit.

Mnohé základní školy rychnovského regionu se snaží rodičům cenu snížit alespoň o částku, kterou by stála lyžařská výstroj. Tu právě školy zapůjčují.

Trendy na svazích

V posledních letech módním trendům podléhá i náplň lyžařských kurzů základních škol. Ke sjezdovému lyžování a jízdě na běžkách se postupně přidává i jízda na snowboardu.

„Většina škol Rychnovska směřuje lyžařské výcviky právě na únor, kdy bývají Orlické hory relativně bohaté na sníh. Rychnovská Základní škola Javornická má nyní v Olešnici v Orlických horách má první část lyžařského výcviku pro žáky sedmých tříd. Solničtí školáci jezdí nyní na Bedřichovce u Orlického Záhoří.

„Na výcvik se hlásí zhruba dvě třetiny sedmáků. Jde o dlouhodobý trend. Lyžařské výcviky jsou nejen finančně náročné pro mnohé rodiny, ale také rapidně klesá zájem dětí o lyžování samotné. „Naše škola pořádá dva turnusy. Oba se nám daří doplnit žáky z devátých tříd,“ komentoval zájem o kurzy ředitel ZŠ Javornická Rychnov n. K. Milan Kotek.

Zdůraznil, že právě klesající zájem o tradiční lyžování se snaží nahradit výukou snowboardingu. „Máme kvalifikovaného instruktora. Nechceme, aby lyžařský výcvik ztratil svůj původní význam, ale na druhou stranu v zájmu dětí nabízíme další možné zimní vyžití. Mohou si vyzkoušet všechno a samy zjistí, co jim nejvíce vyhovuje,“ pokračoval Kotek.

Zdůraznil, že se jim zatím daří kurzy naplnit, čímž se jejich cena dostává také do nižších položek. „Škola umožňuje rodičům vypůjčit si u nás výbavu, což jsou dneska také tisícové položky,“ prozradil jednu z možností, jak rodičům žáků finančně ulevit.

Půjčují lyže

Také solnická Základní škola se snaží v rámci svých možností lyžařský výcvik zlevnit. I tady existuje možnost půjčit si výbavu. „Nabízíme běžky včetně bot. Takový set dneska přijde minimálně na tři tisíce korun. Žáci možnost zapůjčit si výbavu využívají,“ sdělil Jan Souček, učitel a zároveň instruktor lyžařského výcviku na Bedřichovce.

Souček se však snowboardům brání. „Jsem zastáncem klasického lyžování. Snowboarding v rámci kurzu nevyučujeme. Někteří žáci mají však prkna s sebou. Nikdo jim nebrání. Ve svém osobním volnu si je mohou projet,“ sdělil svůj postoj Souček.

Zmíněné školy mají letos štětí na sníh. Jak v Olešnici, tak na Bedřichovce u Orlického Záhoří je sněhu dost. Na svahy se slunce dostává až odpoledne a uměle se tu zasněžuje.

Ne vždy se však vydaří , aby počasí odpovídalo požadavkům kurzů. Loni například Solničtí měli výcvik na blátě. „Víme o tom, že mnohé školy začínají organizovat kurzy v Alpách. Při vyšším počtu účastníků se totiž zájezdy tolik neprodraží v porovnání s cenami u nás,“ uvedl Souček.
Na lyžařský kurz do zahraničí například odjedou v březnu studenti rychnovské průmyslové školy.