Ticho, klid, žádní lyžaři,  po sněhu nepatrné památky. Vleky už několik dní stojí. Tak to vypadá ve  Ski centru Zdobnice.
„Lyžovalo se tu asi pět dní, tři dny před Vánoci a pak dva dny před Silvestrem.

Letos je to bída. Do zasněžovaní jsme vrazili spoustu financí, co se týče elektřiny. Taje nám to před očima, nedá se ale nic dělat," prozrazuje majitel skicentra Pavel Dařílek.
Situace se opakuje, opět špatná zima
Podle něj se ztráty už dohnat nedají. Není to ale prý tak neobvyklé. Podobnou situaci tu prý už jednou měli.

Bylo to v roce 1998, tehdy byly sněhové podmínky také špatné.
I přesto na Zdobnici zavítali rekreanti, ti si musí hledat jinou zábavu než lyžování.

Zklamaní jsou ale i provozovatelé penzionů a restaurací.
„ Máme úplně prázdno, ani do restaurace hosté nechodí. Nikdo tu totiž není. S počasím je to opravdu špatné a předpovědi do budoucna nejsou moc přesvědčivé. O vánočních prázdninách jsme tu měli plno, a to až do pátého ledna. Od té doby už ale nikdo jiný nepřijel," sděluje zklamaně majitel penzionu Jílovanka na Zdobnici Vladimír Stýblo.
Ten také dodává, že jsou zcela připravení, mají plno zásob, ale lidé bohužel nejsou.
Říčky v Orlických horách jsou na tom lépe, zde totiž stále fungují dvě sjezdovky.

Očima návštěvníků horZdobnice

Měli jsme tu objednaný pobyt už od listopadu, nešlo to již zrušit. Dvakrát jsme si zalyžovali na Říčkách, tady už bohužel ne. Jezdíme po výletech, děti alespoň sáňkují. Už se pomalu chystáme domů.
Petr Svárovský, Mnichovo Hradiště

Říčky v Orlických horách

Jinde sníh na sjezdovce nebyl. Chtěli jsme si zalyžovat, tak jsme zajeli sem do Říček. Máme tu spoustu známých. Blízko odtud jsme ubytovaní, kdyby tu nebyl sníh, přijeli bychom stejně. Na horách je vždycky krásně. Jsem tu s celou rodinou.
Miloš Martínek, Slané

Se sněhem je to špatné, ale aspoň tu svítí sluníčko. Měli jsme to zamluvené, dalo se to zrušit. My jsme ale jet chtěli, když se tu dá stále zalyžovat. I když ty podmínky na sjezdovce nejsou moc dobré.
Markéta Doležalová, Brno

Hoteliéři jsou na tom však podobně, nemají kšefty.
„Momentálně to vypadá špatně, skoro nikdo tu není. Z celkové kapacity třiceti lidí je ubytováno sedm. Pokud nachumelí, možná by se ještě daly dosavadní ztráty dohnat. Zhoršilo se to až teď, o Vánocích tu bylo plno," vysvětluje pronajímatel Horského hotelu Konšel v Říčkách Luděk Jirout.
Sjezdovky stále frčí, lidí přijíždí pomálu.
I když jsou podmínky opravdu nepříznivé, stále se v Říčkách drží.
„Fungují nám dvě sjezdovky, červená a modrá, i když modrá už je ve špatném stavu. Z Orlických hor jsme na tom v podstatě nejlíp.

O Vánocích jsme měli otevřené dokonce tři sjezdovky. Přesto jsou ztráty značné, zatím se nedají vyčíslit. Nejvíce se začnou projevovat až teď v lednu," podotýká Jan Urbánek, majitel Ski centra Říčky v Orlických horách.
Ten ale také dodává, že co se nevydělá o Vánocích, pak už se těžko dohání.

Stále však ještě nechce házet flintu do žita.
O těchto lednových víkendech bylo na Říčkách v loňském roce až 1500 návštěvníků. Teď jich jsou pouhé stovky. Okolí sjezdovek je spíše jarního charakteru. Přesto chtějí provozovatelé dále zasněžovat.