Začít znovu od začátku. To je jediné možné řešení toho, jak může obec konečně docílit výstavby Skiareálu Jadrná. 

Kraj totiž rozhodnutí o jeho stavbě vrátil stavebnímu úřadu do Rychnova. Příčinnou odvolání, které podal Jan Židlický společně s občanským sdružením Dědictví Orlických hor, byly objevené nedostatky v dokumentaci k územnímu řízení.

Především se jedná o špatně označené pozemky. „Údaje uvedené v geometrickém plánu se liší od údajů v předložené dokumentaci. Tyto dva údaje se rovněž liší od údajů uvedených v katastru nemovitostí,“ píše se v rozhodnutí krajského úřadu. Problémem jsou také chybějící souhlasy vlastníků dotčených pozemků.

Vina je však i na straně stavebního úřadu, který měl obec na nedostatky upozornit.

„Musíme jít znovu do územního řízení, ale tentokrát se už pořádně připravíme. Bohužel jsme udělali chybu v tom, že jsme si nenajali žádného právníka. Jsme ale malá obec a já nemám peníze na to, abych mu mohl zaplatit půl milionu. Na to sdružení spoléhalo. Teď už nás ale bude zastupovat právní kancelář,“ vysvětlil starosta Vojtěch Špinler, podle kterého Dědictví Orlických hor spoléhá na to, že obec nestihne dosáhnout na evropské fondy.

Ty lze získat do poloviny roku. Zda to však stihnou, si starosta vůbec netroufá odhadovat, protože neví, jaké kroky sdružení podnikne.

„Bohužel se nemůžeme nijak bránit. Například kdybych já založil Sdružení za lepší Prahu a budu bojovat proti výstavbě lanovky na Barrandov, která se má stavět. Tak to budu tak dlouho brzdit a zastavovat, až za mnou přijdou a zeptají se, kolik chci. Takhle to bohužel funguje,“ rozhořčil se Vojtěch Špinler, který se však vysněného lyžařského areálu vzdát nehodlá, také proto, že už to obec stálo spoustu peněz, téměř až na hranici únosnosti.

„Ale vydržíme to. Zastupitelstvo výstavbu schválilo, takže se nevzdáme. Jenom se nadechnout a jít zase dál,“ dodává starosta.

Hlavní odpůrce Jan Židlický se k rozhodnutí vyjádřit nechtěl. „Měl jsem jiné povinnosti, takže jsem to přímo nesledoval, nejdříve to ale musím probrat s právníkem. Nejsem momentálně v situaci, kdy bych se k tomu mohl nějak vyjádřit,“ uvedl. Navíc on sám je odhodlaný výstavbu blokovat, jak jen to půjde. „Hory by měly zůstat takové, jaké jsou,“ řekl před nedávnem.

Jeho odvolání však bylo na rozdíl od Dědictví Orlických hor připuštěno. Sdružení totiž nesplnilo podmínky, aby se stalo účastníkem řízení, proto ho kraj zamítl. Avšak důvody Jana Židlického, například nesouhlas se stanovisky odboru životního prostředí v Rychnově nebo Chráněné krajinné oblasti Orlické hory, krajský úřad zamítl.

Čtěte také:
Skiareál zatím nebude
Naruší nový skiareál ráz krajiny?
Postaví se vůbec nový skiareál?