Myslivcům stejně jako každý rok znovu začíná období honů, a k nim neodmyslitelně patří také preventivní kontroly policie. Od prvního listopadového víkendu namátkově navštěvují muži a ženy zákona vybraná sdružení a zjišťují, zda jejich členové dodržují příslušné povinnosti.

V pořádku musí být především technický stav jednotlivých zbraní, ke kterým by vlastník měl mít patřičný zbrojní průkaz. „Sledujeme i platnost loveckých lístků a zaměřujeme se na to, zda účastníci mají doklad o zaplacení povinného pojištění,“ doplnila mluvčí rychnovské policie Šárka Ehlová. Součástí je také dechová zkouška na alkohol. Pokud by totiž u někoho byla pozitivní, policisté by ho do terénu nepustili.

O uplynulé sobotě členové rychnovského policejního obvodu přijeli zkontrolovat Myslivecké sdružení Byzhradec. Namátková kontrola se tam konala v ranních hodinách, ovšem prohřešky zjištěny nebyly. „Žádné zásadní potíže jsme nezaznamenali, na Rychnovsku je tomu tak už asi pět let. Za tu dobu jen jedna orientační dechová zkouška skončila pozitivně, jednalo se o zbytkový alkohol,“ vybavila si Ehlová.

„Nijak mě to nepřekvapilo, všechno je v pořádku. Dá se říci, že dnes už jsou myslivci vychovaní,“ okomentoval výsledek sobotní kontroly vedoucí byzhradeckého sdružení Marcel Matoulek.

Po deváté hodině ranní již účastníci mohli vyrazit do terénu. „Následovat bude nástup a přesuneme se na lov drobné zvěře. Sešlo se zhruba pětatřicet lidí, v lesích budeme zhruba do patnácti hodin. Hony u nás pořádáme třikrát nebo čtyřikrát do roka,“ doplnil Matoulek.

Rychnovští policisté navštívili i další z nahlášených míst, kde příznivci myslivosti pořádali hony. Ani tam však k zásadním potížím nedošlo, brzy by se o nich totiž vědělo. Na hony jezdí policisté z příslušného obvodního oddělení, do jejichž rajonu sdružení spadá, a z inspektorátu pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy. Bude tomu tak vždy v pátek a sobotu prakticky až do konce roku.

Myslivecká sdružení, která se vydala lovit, ani tentokrát nepodcenila přípravu ani bezpečnost střelců, honců a dalších neméně důležitých účastníků, loveckých psů. Jelikož myslivci zpravidla mají zbraně, průkazy i doklady v pořádku, může proslov „Lovu zdar!“ zahájit drtivou většinu honů. Policie na Rychnovsku přesto chystá v dlouhé sérii těchto akcí další kontroly, aby se předešlo zbytečným tragédiím.