U policie slouží PETR KUHN (31) už dvanáctým rokem. Že by po vojně dělal něco jiného, ho ani nenapadlo. Nakonec si splnil i jeden z dětských snů. „Po třech letech u dopravní policie jsem si podal žádost na místo psovoda a vyšlo to,“ směje se. Dnes již patří se svým čtyřnohým parťákem Zepem k nepostradatelným členům týmu. Navíc před nedávnem získal ocenění za hrdinský čin.

Zvítězil jste v celorepublikové soutěži o nejlepšího psovoda Policie ČR. Co pro vás ocenění znamená?
S nominací ani následným oceněním jsem nepočítal, ale rozhodně jsem za něj vděčný. Daný skutek byl pro mě běžným výjezdem, kde byla zapotřebí práce psovoda.

Za jaký přesně čin jste jej získal? A co bylo v dané situaci pro vás i vašeho čtyřnohého parťáka nejobtížnější?
Jednalo se o skutek, kdy jsem byl dva dny před Štědrým dnem zavolán k dopravní nehodě nedaleko obce Potštejn. Na místě se nacházel havarovaný vůz, ale jeho řidič nebyl k nalezení. Služebního psa jsem na místě uvedl k vyhledání stopy. Ten ji zachytil a sledoval několik set metrů podél silnice, přes pole, směrem k obci Záměl. Poté v křoví označil ležící osobu, která byla v tu dobu v bezvědomí a zraněná. Jednalo se opravdu o řidiče havarovaného vozidla. Na místě jsme mu spolu s kolegy poskytli první pomoc a poté byl převezen do hradecké fakultní nemocnice. Vzhledem k dobré práci mých kolegů, kteří zasahovali na místě ještě před mým příjezdem a postarali se o bezchybné zachování stop, neměl pes žádné problémy se zachycením pachové stopy. Bez pomoci psa by bylo zřejmě obtížné najít danou osobu včas.

Jak dlouho již Zepa máte a v čem je výjimečný?
Zepa mám již sedm let. Je to velice spolehlivý, učenlivý, ale také sebevědomý pes. V práci je na něj spolehnutí. Pro mě je druhým psem v pořadí, který se mnou dlouhodobě slouží u policie.

Kolik psů se vám podařilo vycvičit a především k jakým účelům?
Pracoval jsem hned s několika psy. Sám jsem však sloužil se dvěma. Tím druhým v pořadí je právě Zep. Několik dalších psů jsem cvičil i krátkodobě. Většinou jsou cvičeni na pachové a obranné práce, jako takzvaní pátrací psi.

Jaké jsou rozdíly právě v jejich výcviku?
Pátrací psi mají všeobecnější využití, používají se především k vyhledávání osob, předmětů nebo například k osobní obraně psovoda. Ostatní psi jsou cvičeni přímo pro danou kategorii, pro kterou jsou specializovaní.

A v čem se to především liší?
Všestranný pes, ať už pátrací nebo hlídkový, musí zvládnout mnohem více cviků a činností. Učí se především poslušnost, obranné prvky za různých situací, intenzivně se rozvíjí pachové práce. Pes musí být zvyklý pracovat za jakýchkoli podmínek a v jakémkoli prostředí, proto je velmi důležitá socializace psa od štěněčího věku.

Jak silné pouto si k psovi vytvoříte? Stalo se vám někdy, že jste se s ním těžko loučil?
Citové pouto si vytvořím k téměř každému psovi, jelikož jsem s ním v každodenním kontaktu. Psi, které mám dlouhodobě, se stávají členy rodiny. Loučil jsem se s více psy, kteří slouží jinde. Každé loučení je těžké, ale patří to k mé práci.