Nejotřesnější na celé události bylo, že osudnou ránu ženě chladnokrevně zasadil její manžel - bývalý novinář Miloslav D. Přesně týden po tragédii se rodina naposledy s ženou rozloučila v rychnovské smuteční síni. I ve chvílích zármutku byla v atmosféře pietního aktu stále cítit mrazivost osudového okamžiku.

Poprvé se tak stalo, když si lidé mohli na parte přečíst strohou a chladnou větu - „Zemřela tragicky zastřelením rukou svého manžela dne 11. července 2019.“ Podruhé pak, když ve smuteční síni, do níž se s Helenou D. přišlo rozloučit na 200 lidí, zaznělo z úst kněze opět jméno muže, kterému za vraždu hrozí až 18 let za mřížemi.

Obřad, který byl protkán oblíbenou hudbou Heleny D. i jejími fotografiemi na obrazovce, trval přibližně hodinu. Po něm se smuteční průvod vydal na přilehlý hřbitov, kde byla žena pochována.

Lidé, kteří ve čtvrtek dorazili k poslednímu rozloučení s Helenou D., se dlouhé desítky minut tísnili na prostranství před smuteční síní. Na obřad dohlíželi i příslušníci Městské policie. Ti dokonce umožnili lidem zaparkovat i na louce nedaleko obřadní síně.

Sbírka pro děti

Po otřesném činu přišly rázem tři děti, dvě dospělé dcery a dvanáctiletý syn, vlastně o oba rodiče a ocitly se v tíživé finanční situaci. Z té jim chce pomoci rychnovská radnice, která na jejich podporu vyhlásila veřejnou sbírku. Rodina totiž nemá přístup k penězům zavražděné ani otce. Ten je ve vazbě a hrozí mu 10 až 18 let za mřížemi.

Bývalý novinář Miloslav D. (49) , který před týdnem zastřelil svoji o dva roky mladší manželku, čeká na svůj další osud ve vazbě. Za vraždu mu nyní hrozí trest odnětí svobody na 10 až 18 let.

„Veškeré cennosti, které u zadržené osoby najdeme, to znamená doklady totožnosti, případně různé platební karty, vracíme tomu, kdo je vydává, v případě platebních karet bance. Jak se děti mohou k financím dostat, je věcí právníků, kteří mohou řešit dispoziční práva platební karty a tak dále,“ vysvětlila Deníku policejní mluvčí Ivana Ježková.

V případě zemřelé osoby pak zákon ukládá až do vyřešení dědického řízení obstavení jejího majetku. Rychnovská radnice se proto rozhodla pozůstalým dětem pomoci. „Právě z tohoto důvodu jsme odsouhlasili 20 tisíc korun na akutní výdaje ze sociálního fondu města a dětem jsme nabídli i pomoc při veškeré komunikaci s úřady. Informovali jsme je také o tom, že mohou zažádat o proplacení částky pět tisíc korun na pohřeb z fondu od úřadu práce,“ informovala místostarostka Rychnova Jana Drejslová.

Město se také rozhodlo uspořádat veřejnou sbírku. Na ni během pár hodin doputovaly desítky tisíc korun. A lidé dál peníze posílají. Ve středu večer bylo na kontě 213 tisíc korun. Ve čtvrtek ráno to bylo už 532 tisíc korun.