Český pokus o překonání světového mořeplaveckého rekordu se nezdařil. Přesto jeho iniciátor Petr Ondráček sklízí uznání odborné i široké laické veřejnosti.

Nejen za mimořádné sportovní výkony, ale také pro své odhodlání i schopnost přijmout neúspěch. „Rozhodnutí ukončit plavbu pro něj muselo být hrozně těžké, ale myslím, že tím zvítězil sám nad sebou. Vím, jak dokáže jít za svým cílem, a proto je pro mne hrdina,“ netají se svými pocity mořeplavcova manželka Jarmila Ondráčková.

Úspěchy i prohry prožívá se svým manželem, a tak je pro ni současná plavba dostatečně emocionálním zážitkem i v prostředí pražského bytu či chalupy v Mokrém, odkud pochází. „Mé pocity jsou hodně smíšené. Na jednu stranu je to zklamání, že se manželovi nesplní jeho sen, ale je tu i radost z toho, že se vrátí domů živ a zdráv,“ řekla dále žena českého kapitána.

Sama nepochybuje o tom, že manželovo rozhodnutí je správné. Jako vědec dokáže zanalyzovat všechny okolnosti a udělat si střízlivý pohled na věc. Plachetnici Singa přitom provázely potíže po celou dobu  plavby.

Z technických důvodů se musel opakovat i start z anglického přístavu. Kapitán pak musel nepřetržitě opravovat životně důležitá zařízení doslova za pochodu. Jak se nabíralo zpoždění, postupně se vzdalovala i možnost překonání světového rekordu v obeplutí zeměkoule bez zastávky.

Rozhodujícím impulsem pak byla březnová bouře, která zasadila lodi výrazné šrámy, a vleklé zdravotní problémy kapitána. Ten by se podle své ženy nechtěl za dané situace pouštět do hazardu v podobě obeplutí mysu Horn a vystavit tak nebezpečí i případné záchranáře.

V současnosti se loď Singa chystá na obeplutí antipodu, což je přesný protějšek místa vyplutí. Konec její pouti bude v novozélandském Aucklandu. Letecký návrat kapitána do vlasti se očekává v květnu. Po nezbytné rekonvalescenci se chystá cyklus přednášek, na nichž bude Petr Ondráček předávat své bohaté zkušenosti. „Jsme domluveni, že první setkání s veřejností se uskuteční v naší obci,“ ujasnila Dagmar Honsnejmanová, kronikářka Mokrého, na jehož internetových stránkách jsou odkazy na web celé plavby. Pak bude moci námořník konečně vynahradit své manželce čas, který za posledních osm let strávil při přípravě své plavby.

Kam se kapitán dostal a jaký měl být jeho rekord

Petr Ondráček dosáhl poloviny plánované trasy. Nyní míří k antipodu, což je v rámci zeměkoule přesný protějšek startu plavby.

Původním záměrem bylo obeplutí zeměkoule bez zastávky. V tom drží dosavadní rekord Angličan Robin-Knox Johnston, který to dokázal za 313 dnů. Jeho loď byla delší než Singa a dosahovala 9,7 metrů délky.