"V okolí katastru Králova Lhota byla dne 26. 2. 2023 ulovena liška napadená prašivinou. Upozorňujeme občany, kteří se pohybují se psy po honitbě, aby dbali opatrnosti a měli psy řádně uvázané na vodítku. Při kontaktu hrozí možnost přenosu této kožní choroby na zvíře i na člověka," varoval Jiří Novák, úsekový hospodář mysliveckého spolku Králova Lhota.

Lidé by neměli pouštět své psy na volno a na uhynulá zvířata nesahat. "Nález popřípadě nahlaste na myslivecký spolek Králova Lhota, případně nahlaste Policii ČR," dodal Jiří Novák.

Nákup místního medu je totiž to nejlepší, co se dá udělat pro přírodu.
Včelaře znepokojuje varroáza. Roztoč ohrožuje včelstva, některá už zahubil

Prašivina hrozí domácím i hospodářským zvířatům zejména na podzim. "Nákaza je možná zpravidla kontaktem s nemocným zvířetem, u loveckých psů nebo u koček například tam, kde se vyskytují lišky. Nakazit se může i člověk," uvedl před časem mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Prašivinu způsobují roztoči, konkrétně trudník, roztoč, který je velký 1,3 – 1,4 milimetrů a vyskytuje se v tukových žlázkách u chlupů. Způsobuje záněty, vznikají vřídky a tvoří se nejprve červené víceméně ohraničené skvrny. I zde hrozí nebezpečí druhotné infekce, například i různými plísněmi. Pak je léčení obtížnější. (Zdroj: SVS ČR)