Jezdecký klub Bohuslavice nad Metují a SK Sokol Lipiny pořádají ode dneška do neděle jubilejní dvacátý ročník vozatajských závodů za účasti jezdců z celé České republiky i zahraničí.

Do Lipin u Bolehoště se první nedočkaví závodníci začali sjíždět již ve středu, v areálu by se mělo představit třicet jezdců. „Jeden nám už se čtyřspřežím vypadl, dál uvidíme. S dvojspřežím přijeli jeden Rakušan a jeden Polák, takže poprvé v historii tu budeme mít hosty ze zahraničí,“ nastínila Jana Kosařová z Jezdeckého klubu Bohuslavice.

Trať v průběhu týdne průběžně smáčí déšť, ale obavy nepanují. „Je v dobrém stavu, navíc sobota má být nejlepším dnem týdne. V lese je cesta korektní, tak snad ´ten nahoře, bude přívětivý. Horší by to mohlo být v obdélníku při drezuře,“ řekla Kosařová.

Na kolbišti bylo živo již včera. Uskutečnila se nezbytná prezentace, prohlídka trati maratonu a technická porada. Dnes dopoledne jsou na programu drezurní zkoušky spřežení (od 9.30 hod.), zítra odstartuje maraton koní s terénními kočáry o délce šestnáct kilometrů (10) a v neděli bude k vidění parkur čítající dvacet překážek (11).

Soutěžit budou jednospřeží, dvojspřeží, čtyřspřeží a dvojspřeží pony zařazená do Českého poháru v jízdě spřežení 2010. Z výsledků bude vyhodnoceno mistrovství východočeské oblasti pro startující z klubů příslušících dané lokalitě. Nejlépe umístění jezdci si odnesou peněžité ceny. „Nejlákavější bude sobotní maraton, v neděli by mohla být zajímavá podkovářská soutěž odborného učiliště Jaroměř. Dvoučlenné týmy budou překovávat koně, jejich práci vyhodnotí a okomentuje mistr,“ uvedla Jana Kosařová.

Závodu se zúčastní koně starší čtyř let, nejmladší jezdci musejí být starší čtrnácti let. Kupříkladu mezi čtyřspřežími se představí jen plnoletí. Návštěvníci se kromě již zmíněného mohou těšit na drezurní či skokovou ukázku, předvedení plemenného hřebce Dantes z Českého Meziříčí a další. Ratolesti přítomných diváků budou mít možnost povozit se v sedle.