Lípa nad Orlicí jich má přitom už v současné době hned několik, jen málokterá z obcí se může takovým množstvím rybníků pochlubit. Jedním z jejich majitelů je Václav Hromek, který tu vlastní čtyři rybníky a provozuje v Lípě nad Orlicí Vodní hospodářství. Nabízí celoroční prodej ryb, sportovní rybolov, ale třeba i zimní rybolov.

„Rybáři tady mají rybníky, myslím, od nějakých padesátých let, mají dva, na dolním konci obce jsou také dva rybníky , jeden pana Ráčka a druhý pana Foltána. A další tři rybníky jsou ve výstavbě,“ vypočítává Václav Hromek.

Začalo to kapříky pro radost

Zvlášť v posledních dvaceti letech se rybníkářství a rybářství v Lípě začalo dařit.

„Když jeden začne, další pokračují,“ vysvětluje si současný stav Václav Hromek.

„Já jsem začal v roce 1998,“ říká. „Již doma na zahradě jsme měli dva malé rybníčky, kde jsme s otcem chovali pár kapříků pro radost. Nemohl jsem se dočkat, až mi bude deset let, abych mohl složit rybářské zkoušky a začít rybařit,“ vzpomíná.

Jezdí sem rybáři z Ameriky i Asie

Od deseti let mohl o prázdninách samostatně rybařit na vyhrazené vodě a to byl pro něj ráj. Už jako patnáctiletý se pak staral o dva rybníky pro místní rybářskou organizaci, kde získával zkušenosti. V devadesátých letech koupil pozemek a už tehdy ho napadla myšlenka na stavbu rybníků, s čímž také začal. Dnes má čtyři a zájemcům nabízí sportovní rybolov, za kterým sem jezdí rybáři nejen z Česka, ale i z mnoha zemí Evropy, Ameriky a Asie.

„Postupně se naše služby rozšířily o nabídku ubytování a občerstvení přímo na rybníce. Na okolních pozemcích jsme postupně vybudovali několik obůrek, kde návštěvníci mohou vidět jeleny Sika Dibowského, jeleny Axise indického, daňky, pštrosy Africké, prasata Mangalice, husy Tuluské, husy Africké a další vodní i hrabavou drůbež. To všechno je možné dělat, když se plní chlapský sen,“ dodává Václav Hromek.