VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lípa inspiruje k pohádkovým příběhům

Mokré – Od 15. června bude možné dát hlas jedinému zástupci Královéhradeckého kraje v anketě Strom roku, jejíž výtěžek jde na novou výsadbu. Mokré svou favoritku nominovalo již podruhé. Teď má šanci na úspěch.

13.6.2012
SDÍLEJ:

Lípa v MokrémFoto: D. Honsnejmanová a Deník/ M. Friček

Napodruhé to občanům Mokrého vyšlo – jejich lípa se dostala mezi dvanáct finalistů ankety Strom roku 2012. Poprvé se o to pokusili již v loňském roce, tehdy ale odborná komise jejich strom nevybrala.

„Letos jsme přihlásili stejný strom, přestože lip je v okolí velké množství. Tahle ale byla naším jasným favoritem a navíc je dobře viditelná, protože stojí vedle křižovatky. Denně se na ní dívám a dá se říct, že jsem si ji zamilovala" vysvětlila volbu Dagmar Honsnejmanová, místní kronikářka.

Sto let má už
dávno za sebou

Podle hrubých odhadů již stáří stromu rozhodně překonalo hranici sta let. „Stejně jako lipové aleje v okolí naší obce byl nejspíš i tento strom zasazen za Colloredo-Mansfeldů, kteří byli majiteli zdejších statků," osvětlila zrod letošního finalisty Blanka Kučerová, starostka Mokrého.

Občané Mokrého mají již nyní důvod k oslavě. Hlasování o absolutního vítěze ankety Strom roku sice ještě nezačalo, ale i zápis mezi dvanáct republikových finalistů je velký úspěch. Zvláště když nejbližší konkurent roste až v Třemošnici v Pardubickém kraji.

Hlasování začne 
co nevidět

Navíc se lípa může do finále dostat i opakovaně. Vyřazení z příštích ročníků se týká pouze prvního místa. „To je i případ Lidické hrušně, která byla nominována už v roce 2008 a letos se do výběru dostala znovu," uvedla Adéla Badáňová z Nadace partnerství, která tuto anketu každoročně organizuje.

Samotné hlasování začíná již 15. června a potrvá až do 10. října. Vybírat v něm bude široká veřejnost, a to posíláním dárcovských sms, pro které již má lípa v Mokrém přiděleno číslo sedm,  nebo prostřednictvím podpisových archů, jež jsou k dispozici rovněž za úhradu.

Za peníze pořídí novou výsadbu

Takto získané peníze jsou pak nadací přerozděleny ve prospěch projektů, které zvelebují životní prostředí. „Hlasování je zpoplatněné, protože z výtěžku je financována výsadba nových stromů. Dvakrát ročně nám nejrůznější sdružení nebo celé obce posílají návrhy svých výsadeb, z nichž naše nadace vybírá ty, které podpoří. Důležité je, aby se do práce zapojila celá komunita," uzavřela Adéla Badáňová.

Vítěz ankety Strom roku bude jako každý rok vyhlášen 20. října, kdy se v České republice slaví Den stromů. Celostátní hlasování se letos koná už pojedenácté. Vedle ankety ještě Nadace partnerství oceňuje další stromy titulem Strom hrdina za vzdorování nepříznivému prostředí.

Příběhy z okolí lípy

Okolí Mokrého je plné mokřin a tím také příběhů o bludičkách. „Říká se, že těmito místy jel vozka, kterého bludičky zavedly do bažiny. Prý je tam někde utopený i s vozem a snad i s pokladem," řekla starostka Blanka Kučerová.

To dává prostor pro rozvíjení představivosti dětí i dospělých.

„S dětmi z naší obce poklad často hledáme, ale zatím neúspěšně. Každý si tak alespoň zkusil svou bludičku namalovat. Později jsme přidali úkol ji i vyzpovídat," doplnila kronikářka Dagmar Honsnejmanová.

V poslední době se prý okolní krajina přiblížila své podobě ze třicátých let, kdy byly zahájeny meliorační práce. Kromě mokřin je krajina charakteristická právě lipovými alejemi. Nepřekvapí tak, že lípa i modrá barva se dostaly na znak obce, který ji byl před dvěma lety přidělen. Občané byli tehdy vyzváni k vytváření vlastních návrhů a právě současná podoba zvítězila v konečném hlasování. Sázka na český národní strom snad přinese Mokrému štěstí a ozdobí spojení této obce s lipovými alejemi titulem Strom roku.

LÍPA V MOKRÉM, KTERÁ SE LETOS PROBOJOVALA až do finále ankety Strom roku, a mokřiny v jejím okolí jsou inspirativní především pro místní děti, které mohou prožívat řadu pohádkových příběhů plných bludiček a vodníků.

Autor: Michal Friček

13.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klára Dostálová

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Ilustrační foto

Častolovická ulice se otevřela autům. S měsíčním zpožděním

Kraj dostal nové léčebné zařízení

Královéhradecký kraj - Nová hyperbarická komora se v pátek v 11 hodin slavnostně otevřela v Rehabilitačním ústavu Hostinné. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno léčebné zařízení tohoto typu, a to právě v Hostinném.

Studenti v kraji volili hlavu státu

Královéhradecký kraj - Výsledky studentských prezidentských voleb jsou už známé. Středoškoláci nanečisto volili prezidenta i na středních školách Královéhradeckého kraje.

Dětenický betlém znovu ožívá

Královéhradecko, Dětenice - Příběh dětenického betléma, jehož počátek se datuje do devatenáctého století, ožívá v jednadvacátém století.

Zima, vítr, sníh. Běželo se znovu až do oblak

Východní Čechy, Dolní Morava - Pocitových mínus deset hlásil meteoservis na hřebeni sjezdovek na Dolní Moravě. „Krásné zimní počasí,“ radoval se Ondřej Fejfar, který tu na třetí pokus vyhrál Běh do oblak. Krutý přes tříkilometrový výšlap a zároveň parádní zahájení zimní sezony pod Králickým Sněžníkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT