Supervolební rok v Česku začíná nabírat obrátky do posledního kola. Kandidátní listiny do komunálních voleb musely strany na registrační úřady odevzdat do včerejších 16 hodin. Stále však mají prostor pro úpravy. Podle zákona mají ještě mezi 66. a 60. dnem do konání voleb možnost měnit pořadí kandidátů, některého z nich odvolat nebo naopak přidat. Lhůta vyprší 16. srpna.

Některé politické subjekty v regionu už mají měsíc jasno o lídrech kandidátek v městech, stejně často však jiné strany počítají se změnami. „Postavení kandidátek je jedna věc, případné preference voličů něco jiného,“ opakují navíc často volební manažeři, proč nechtějí komentovat, kdo by byl případným kandidátem na post starosty ve městě.

V Rychnově nad Kněžnou je prozatím jistý souboj zkušených politických harcovníků. Jasno zde má SNK – ED s náměstkem hejtmana Helmutem Dohnálkem jako lídrem strany. Ten je v případě volebního úspěchu připraven do starostovského křesla usednout, je přesvědčen, že má co nabídnout vzhledem ke svým zkušenostem z vyšší i komunální politiky. „Máme za sebou konkrétní výsledky, stačí se podívat na silnice v horách, dopravu, rozvoj díky automobilce,“ argumentuje Dohnálek.

Jako jednička u lidovců jde do voleb současný rychnovský místostarosta Miroslav Richter, jenž má za sebou tři úspěšná volební období.

„Za ty roky znám znám chod a současné problémy města,“ vysvětluje Richter, že by se postu starosty nebál.

Také jednička sociálních demokratů ve městě, současný zastupitel a krajský radní Josef Ješina se na spoléhá na své dlouholeté politické zkušenosti i desetiletou praxi šéfa technických služeb města a v případě vítězství je připraven ho vést jako starosta.

Opatrnější je zatím ODS, která ještě dolaďuje nuance a nechce se k těmto postům zatím vyjadřovat. „Lídři jsou jedna věc, preference druhá. Navíc ještě počítáme s možnými změnami,“ vysvětlil za rychnovskou ODS Ivo Muthsam.

Za Komunistickou stranu Čech a Moravy kandiduje Milan Novák, dle svých kolegů muž zkušený a nad jiné povolaný. Jak sám Novák Deníku potvrdil, postu starosty by se v případě zvolení rozhodně ujal. Vystudovaný právník se v politickém dění angažuje od roku 1984. Na otázku, proč by měli lidé dát hlas právě jemu, odpověděl: „Zastáváme se sociálních zájmů voličů. Zejména mladých rodin a sociálně slabých.“ Novák si však uvědomuje, že práce na úrovni komunální politiky je o něčem jiném než například kampaně do sněmovních voleb. „Stejně po volbách musíme prostě táhnout za jeden provaz.“

Stávající starosta Rychnova nad Kněžnou Jiří Rokl letos opět kandiduje, nikoliv však za Evropské demokraty, jako tomu bylo v posledních komunálních volbách v roce 2006. Objeví se na kandidátní listině politického hnutí Nestraníci. Rokl se však zdaleka nepovažuje za jednoznačného favorita. Zda opět usedne do křesla starosty, si netroufá předvídat. „Popravdě si myslím, že dostatek preferenčních hlasů asi nedostanu. Ale definitivní slovo bude mít zastupitelstvo. Nicméně po šestnácti letech se v Rychnově objevilo celkem dost nových věcí a bylo mi umožněno u nich být, takže bych případnému nástupci do úřadu předával město v nějakém konkrétním stavu, ale občané musí posoudit, jestli je ten stav dobrý, nebo špatný,“ uvedl Jiří Rokl.

V čele kandidátky liberální strany Volba pro město stojí Luděk Petr. Další z kandidátů Ladislav Bachura tuto informaci potvrdil, dodal však že Petr je momentálně na dovolené mimo Českou republiku, a proto za něho další informace sdělovat nebude.

Nejméně sdílní ze všech včera oslovených byli zástupci strany TOP 09. Místopředsedkyně strany pro Rychnov nad Kněžnou Miroslava Knapovská pouze zaslala Deníku oficiální prohlášení ve znění: „V současné době kandidátku pro volby do zastupitelstva města Rychnov nad Kněžnou, která již byla podána, zveřejňovat nebudeme, vzhledem k tomu, že ještě může dojít ke změnám na této kandidátce. Všechny osobnosti, které máme na kandidátce, včetně programu, budeme prezentovat cca měsíc před komunálními volbami.“ Krajská manažerka TOP 09 pro Hradec Králové Romana Putnová však potvrdila, že číslo jedna na kandidátní listině byla k včerejšímu dni právě Miroslava Knapovská.

Hlavním problémem Rychnova v uplynulém volebním období byla doprava, především v centru města, na nové vedení města čeká udržení a zlepšení stávající infrastruktury, zajištění provozu obyvateli požadovaného bazénu, který se otevírá tento týden, řešení volnočasových aktivit, dětských hřišť apod.

Kostelec nad Orlicí

Bouřlivý konec volebního období prožila starostka Kostelce nad Orlicí Ivana Červinková (ODS). V komunálních volbách kandiduje, svým 21. místem však, jak sama upřesňuje, prý dává najevo, že se chce v budoucnu místo vedení města věnovat jiné oblasti, kterou nechce komentovat. Lídrem kandidátky ODS ve městě má být Luboš Mottl, ředitel rychnovské Oblastní nemocnice, který to však Deníku nepotvrdil a vyjadřování k postu starosty považuje za předčasné.

SNK – ED staví jako svoji jedničku v Kostelci dosavadního zastupitele Jiřího Bartoše. Ten se míní angažovat především tehdy, pokud by ve městě zůstalo současné vedení. „ V případě nutnosti jsem ochoten sám se na vedení v Kostelci podílet. Jinak podpořím jakoukoliv pozitivní změnu na radnici,“ sděluje Jiří Bartoš.

Problémem Kostelce nad Orlicí bylo především hospodaření radnice a její snaha za sporných podmínek vybudovat v bývalém vojenském prostoru v lese drtičku odpadu, proti čemuž se vzedmul velký odpor obyvatel.

Dobruška

Také město F. L. Věka provázely protesty a petice obyvatel proti současnému starostovi Petru Tojnarovi (ODS), které žádaly jeho odvolání kvůli jeho křivému svědectví u soudu. Tojnar znovu kandiduje a pokud by volby vyhrál, chce dál pokračovat v činnostech, které pro město realizoval.

Soupeřem mu případně může být nynější místostarostka Blanka Čiháčková, která v Dobrušce vede kandidátku strany SNK – ED.

(řek, zen, jol)